Ադրբեջանցի հաքերները հարձակում են գործել մի քանի տասնյակ իրանական կայքերի վրա՝ ի պատասխան Ադրբեջանի կառավարական ինտերնետ-ռեսուրսների վրա գրոհների, հայտնում է BBC-ին: Կոտրված կայքերից միայն երեքն են կառավարական, մյուս 40-ը եղել են իրանական .ir դոմենի գոտում:
Կոտրված կայքերում հաքերները զետեղել են իրենց խմբավորման լոգոտիպը և «Հունվարի 20. Չենք մոռացել» գրառումը: Հունվարի 20-ն Ադրբեջանում սգո օր է՝ Բաքվում խորհրդային զորքերի կողմից ընդդիմության ճնշման հիշատակին:
Ոճրագործները կոտրված էջերում նաև բացասական բովանդակության ուղերձներ են թողել Ռուսաստանի, Հայաստանի, ինչպես նաև AzerianCyberarmy խմբավորման հասցեին, որը պատասխանատու է Ադրբեջանի մի շարք պետական կայքերի վրա հարձակում գործելու համար:
Ըստ ոչ պաշտոնական տվյալների, ադրբեջանական կայքերի վրա հարձակումը կազմակերպվել էր Իրանում: AzerianCyberarmy խմբավորման անվանումն այս դեպքում կարող է վերաբերվել Իրանի ադրբեջանցիներին, որոնք բնակվում են Իրանի հյուսիս-արևմուտքում:
Հունվարի 16-ին Ադրբեջանում իշխող «Ենի Ադրբեջան» կուսակցության կայքում հանցագործները «վիրավորական դիտողություններ» են թողել իշխանությունների հասցեին՝ զգուշացնելով «արաբական գարնան» մասին: Կոտրվել էին նաև Սահմանադրական դատարանի, ՆԳՆ-ի , կրթության նախարարության կայքերը

18 Январь 2012 - 14:24 AMT
Азербайджанские хакеры атаковали несколько десятков иранских сайтов в ответ на взлом государственных интернет-ресурсов Азербайджана, сообщает BBC. Из взломанных сайтов только три были правительственными, а у 40 остальных были иранские домены зоны .ir.
На этих сайтах хакеры разместили логотип своей группировки и изображение с надписью "20 января. Не забыли". 20 января в Азербайджане является днем траура в память о подавлении советскими войсками оппозиции в 1990 году в Баку.
Также злоумышленники оставили на взломанных страницах негативные послания в адрес России, Армении и хакерской группировки "AzerianCyberarmy", ответственной за предшествовавшие атаки на ряд государственных сайтов Азербайджана.
По неофициальным данным, атака на азербайджанские сайты была организована из Ирана. Название группы "AzerianCyberarmy" в таком случае может относиться к иранским азербайджанцам, народу, проживающему на северо-западе Ирана.
16 января на сайте правящей в Азербайджане партии "Ени Азербайджан" злоумышленники оставили "оскорбительные замечания" в адрес властей и предупредили их о повторении сценариев "арабской весны". Были также взломаны сайты Конституционного суда, министерства внутренних дел, минобразования Азербайджана и другие ресурсы.