19 Հունվար 2012 - 13:42 AMT
24 ժամ ցույցերն ըննդեմ SOPA օրինագծի տվեցին իրենց առաջին արդյունքները։ ԱՄՆ Սենատի 8 օրենսդիրներ ետ են կանգնել իրենց իսկ մշակած օրինագծից։
SOPA օրինագիծը ենթադրում է կոշտ միջոցների կիրառում պիրատային ռեսուրսների դեմ, որը պարտավորեցնում է ինտերնետ ընկերություններին չհամագործակցել վերջիններիս հետ կառավարության կամ սեփականատերերի պահանջով։ Այս օրինագծի դեմ դուրս են եկել Wikipedia-ն, Google-ը, Yahoo!-ն, eBay-ը, Facebook-ը և այլ ինտերնետ ընկերություններ։
Հունվարի 18-ին 24 ժամ անհասանելի լինելով ի նշան բողոքի՝ Wikipedia-ն կրկին վերադարձել է բնականոն աշխատանքի, սակայն միաժամանակ հայտնել է, որ «Մենք դեռ չենք վերջացրել»։ Այս մասին հաղորդում է BBC-ին։ Օնլայն հանրագիտարանը հայտնել է, որ հունվարի 18-ին Wikipedia են այցելել 162 միլիոն անգամ և կարդացել նշված հաղորդագրությունը, 4,2 միլիոն մարդ մասնակցել է ստորագրահավաքին։
Ընդդեմ SOPA օրինագիծի դեմ ելույթ են ունեցել Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը, Reddit-ի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը։ Google ԱՄՆ-ն իր լոգոտիպի վրա սև քառակուսի էր փակցրել՝ որպես բողոքի նշան։
Նշենք, որ Կոնգրեսի ստորին պալատում SOPA-ի քննարկմանը զուգահեռ վերին պալատում կայանում է SOPA-ի նման մեկ այլ՝ PIPA օրինագծի քննարկումը։

19 Январь 2012 - 13:42 AMT
Митинги в знак протеста против принятия законопроекта SOPA, длившиеся 24 часа, дали первые положительные результаты: 8 сенаторов Конгресса США отозвали законопроект SOPA.
Согласно законопроекту SOPA, любая Интернет-компания обязана по требованию правообладателя прекратить предоставление услуг ресурсу, обвиняемому в пиратстве, и исключить с ним любое взаимодействие.
Wikipedia, которая в знак протеста 18 января в течение 24 часов была недоступна для англоязычных пользователей, возобновила свою работу, однако, заявила, что “они не закончили акции протеста”. Об этом пишет BBC.
Онлайн-энциклопедия заявила, что 18 января Wikipedia посетили 162 миллиона раз и пользователи прочитали сообщение сайта, 4,2 миллиона пользователей приняло участие в сборе подписей против принятия законопроекта.
Противниками SOPA являются также основатель Facebook Марк Цукербергер, сооснователь компании Reddit Алексис Оганян и др.
Следует отметить, что наряду с обсуждением SOPA в нижней палате Конгресса США в верхней палате проходит обсуждение еще одного подобного законопроекта – PIPA.