ԱՄՆ-ի ամենամեծ Ֆայլերի հոսթինգ ծառայության կայք Megaupload-ը փակվել է ԱՄՆ Վիրջինիա նահանգի դատախազության կողմից։ Համարվել է, որ Megaupload-ը խախտում է հեղինակային իրավունքը, հաղորդում է BBC։ Դաշնային դատախազությունը համարել է, որ խախտումների պատճառով հեղինակային իրավունքը կրողները կրել են 500 միլիոն դոլարի վնաս։ Մեղադրանք է ներկայացվել 7 ֆիզիկական անձանց, ինչպես նաև երկու իրավաբանական անձանց՝ Megaupload Limited և Vestor Limited ընկերություններին։
Anonymous հաքերային խմբավորումը՝ ցանկանալով վրեժխնդիր լինել Megaupload-ը փակելու համար, հաքերային հարձակման է ենթարկել ԱՄՆ ՀԴԲ-ի (Հետախուզության դաշնային բյուրո), Սպիտակ տան և մի քանի այլ ռեսուրսների կայքերը։ Այս մասին Anonymous-ը հայտնել է իր բլոգում։ Մոտ 14 կառավարական կայքեր դարձել են հաքերային խմբավորման թիրախը, այդ թվում և խոշոր ձայնագրման ընկերություններ՝ Universal Music-ը և Warner Music Group-ը։
Հարձակումներից մի քանի ժամ անց մի քանի կայք վերականգնեցին իրենց աշխատանքը։ Ինչպես նշում է CNN-ը, հաքերները հրապարակել են նաև սենատոր Քրիս Դոդդի անձնական տվյալները։ Վերջինս զբաղեցնում է ԱՄՆ կինոընկերությունների ասոցիացիայի ղեկավարի պաշտոնը։
Նշենք, որ Megaupload-ի հիմնադրին սպառնում է մինչև 20 տարի ազատազրկում փողերի լվացման և հեղինակային իրավունքների խախտման համար։ Megaupload-ը թույլ էր տալիս օգտագործողներին ներբեռնել և վերբեռնել մեծ ֆայլեր՝ երգեր, ֆիլմեր։ Megaupload-ը ողջ աշխարհով մեկ ճանաչված կայքերի տասնյակում էր։
Հունվարի 18-ին Wikipedia-ն դադարացրել էր իր աշխատանքը ի նշան բողոքի ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից մշակված SOPA օրինագիծի դեմ։ SOPA օրինագիծը ենթադրում է կոշտ միջոցների կիրառում պիրատային ռեսուրսների դեմ, որը պարտավորեցնում է ինտերնետ ընկերություններին չհամագործակցել վերջիններիս հետ կառավարության կամ սեփականատերերի պահանջով։ Այս օրինագծի դեմ դուրս են եկել Wikipedia-ն, Google-ը, Yahoo!-ն, eBay-ը, Facebook-ը և այլ ինտերնետ ընկերություններ։ Ընդդեմ SOPA օրինագիծի դեմ ելույթ են ունեցել Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը, Reddit-ի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը։
ԱՄՆ Սենատի 8 օրենսդիրներ ետ են կանգնել իրենց իսկ մշակած օրինագծից։ Ներկայումս Կոնգրեսը դեռ քննարկում է SOPA օրինագիծը։ Իսկ Կոնգրեսի ստորին պալատում SOPA-ի քննարկմանը զուգահեռ վերին պալատում կայանում է SOPA-ի նման մեկ այլ՝ PIPA օրինագծի քննարկումը։
Anonymous հաքերային խումբը 2011-ին կատարել է մի շարք DDoS հարձակումներ, որոնք անջատել են PayPal օնլայն վճարման համակարգի կայքը, ինչպես նաև Visa-ի և MasterCard-ի։ Anonymous հաքերային խումբը մի շարք հարձակումներ է կատարել պետական և կորպորատիվ կայքերի վրա, ինչպես նաև Sony-ի PlayStation ցանցի և Եգիպտոսի, Թուրքիայի ու Թունիսի կառավարական կայքերի վրա։ Anonymous-ը իր հաղորդագրություններում մշտապես հայտնում է, որ պայքարում է այսպես կոչված իշխանությունների ինտերնետը գրաքննելու որոշումների և կաշառակերության դեմ։ Ամբողջ աշխարհում կատարվել և կատարվում են Anonymous խմբի մի շարք անդամների ձերբակալություններ։

Самый крупный файлообменный хостинговый сервис Megaupload был закрыт по решению Прокуратуры штата Вирджиния США. Сервис Megaupload обвинялся в нарушении авторских прав и пиратстве, пишет BBC. Федеральный суд установил, что в результате этих нарушений потерпевшие компании понесли убытки в размере 500 миллионов долларов. 7 физическим, а также двум юридическим лицам: компаниям Megaupload Limited и Vestor Limited, было предъявлено обвинение.
Хакерская группировка Anonymous, решив отомстить за закрытие Megaupload, а также арест его основателя, атаковала сайты ФБР, Белого Дома и другие правительственные сайты США. Об этом Anonymous заявила в своем блоге. Около 14 правительственных сайтов стали жертвами хакерской группировки, в их числе и крупные звукозаписывающие компании Universal Music и Warner Music Group.
Через несколько часов после хакерских атак несколько сайтов восстановили свою работу. Как отмечает CNN, хакеры опубликовали и личные данные сенатора Криса Додда, занимающего пост руководителя Американской ассоциации кинокомпаний.
Следует отметить, что основателю Megaupload Киму Доткому, грозит максимальный тюремный срок до 20 лет за преступный захват собственности, до пяти лет за заговор с целью нарушения авторских прав и до 20 лет за отмывание денег. Megaupload позволял пользователям загружать и скачивать достаточно крупные файлы и входил в первую десятку самых популярных сайтов в мире. 18 января онлайн-энциклопедия Wikipedia, которая в знак протеста против принятия законопроекта SOPA была недоступна для англоязычных пользователей в течение 24 часов. Согласно законопроекту SOPA, любая Интернет-компания обязана по требованию правообладателя прекратить предоставление услуг ресурсу, обвиняемому в пиратстве, и исключить с ним любое взаимодействие. Против принятия законопроекта выступили Google, Yahoo!, eBay, Facebook и другие Интернет-компании. Противниками SOPA являются также основатель Facebook Марк Цукербергер, сооснователь компании Reddit Алексис Оганян и др. 8 сенаторов Конгресса США отозвали законопроект SOPA. В настоящее время Конгресс все еще продолжает обсуждения законопроекта. А наряду с обсуждением SOPA в нижней палате Конгресса США в верхней палате проходит обсуждение еще одного подобного законопроекта – PIPA.