Հունվարի 20 Երևանում, «Արարատբանկ» ԲԲԸ և Եվրասիական զարգացման բանկի միջև 4 մլն դոլար արժողությամբ վարկային պայմանագիր է ստորագրվել, որն ուղղված է լինելու փոքր և միկրոբիզնեսի ֆինանսավորմանը: Պայմանագիրը ստորագրել են Արարատբանկի վարչության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը և ԵԱԶԲ-ի վարչության նախագահի տեղակալ Դմիտրի Ժուրբանը:
«Դա ԵԱԶԲ համագործակցության նոր հնարավորություն և ուղի է»,փաստաթղթի ստորագրումից հետո ասել է Աշոտ Օսիպյանը: Ընդ որում, նա համոզմունք է հայտնել, որ համագործակցության առաջին քայլերն իրենց շարունակությունը կգտնեն նաև միջին և խոշոր բիզնեսի ֆինանսավորման ոլորտում: Ինչպես հայտնել է բանկի ղեկավարը, ԵԱԶԲ կողմից տրամադրված վարկային միջոցները տրվելու են տարեկան 12-14 տոկոսադրույքով` 3-5 տարի ժամկետով: Վարկավորման առաջնային ուղղություններից նա առանձնացրել է արդյունաբերության, գյուղատնտեսության մշակման, ծառայությունների և առևտրի ոլորտները:
Իր հերթին Ժուրբանը հավելել է, որ բանկը մտադիր է զարգացնել իր ներկայությունը Հայաստանում և խորացնել համագործոկցությունը: «ԵԱԶԲ հանդես է գալիս երկրում փոքր բիզնեսի զարգացմանը նպաստողի դերում»,-ասել է նա:

20 Январь 2012 - 08:01 AMT
20 января в Ереване между ОАО “Араратбанк” и Евразийским банком развития был подписан кредитный договор на сумму 4 млн долларов, которые будут направлены на финансирование малого и микро бизнеса. Договор подписали председатель правления Араратбанка Ашот Осипян и заместитель председателя правления ЕАБР Дмитрий Журбан.
“Это новые возможности и новая дорога сотрудничества ЕАБР”,- сказал после подписания документа Ашот Осипян. При этом он выразил уверенность, что первые шаги сотрудничества найдут свое продолжение и в сфере финансирования среднего и крупного бизнеса. Как сообщил глава банка, предоставленные ЕАБР кредитные средства будут выдаваться по 12-14 процентов годовых, сроком 3-5 лет. Среди приоритетных направлений кредитования он выделил сферу промышленности, услуг, торговли и перерабатывающую отрасль сельского хозяйства.
В свою очередь Журбан добавил, что банк намерен развивать свое присутствие в Армении и углублять сотрудничество. “ЕАБР выступает в качестве проводника для развития малого бизнеса в стране”,- сказал он.