20 Հունվար 2012 - 09:29 AMT
Ակտիվների չափով ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկը ետ չի մնում Կենտրոնական և Արևմտյան Եվրոպայի երկրների միջին բանկերից
Հայկական ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի համար 2011թ բավականին հաջող էր, չնայած միջազգային շուկաներում շարունակաբար աճող և դեռ չհաղթահարված ճգնաժամին, հունվարի 20-ին հայտարարել է բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը: «2011թ մենք գերազանցել ենք նախաճգնաժամային մակարդակը»,-ընդգծել է նա, ամփոփելով բանկի աշխատանքի արդյունքները: Մասնավորապես, ըստ նրա, բանկի ակտիվները կազմել են ավելի քան 220 մլրդ դրամ` մոտ 580 մլն դոլար: «Այց ցուցանիշը համեմատական է Կենտրոնական և Արևմտյան Եվրոպայի երկրների միջին բանկերի ցուցանիշների հետ, չխոսենք նաև տարածաշրջանային բանկերի մասին»,- ընդգծել է նա:
Ինչպես հայտնել է Գիշյանը, 2011թ ավարտին ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի կապիտալը կազմել է 44 մլրդ դրամ` 118 մլն դոլար, իսկ վարկային պորտֆելը, որը բանկիրը կոչել է «առողջ», հասել է 140 մլրդ դրամի, ինչը հանդիսանում է «Հայաստանի էկոնոմիկայի համար լուրջ ցուցանիշ»:
Բացի այդ, ըստ Գիշյանի, 2011թ բանկոմատների ցանցն ավելացվել է 20-ով, ինչի արդյունքում դրանց ընդհանուր թիվը 137 է: Տվյալ պահին բանկն ունի 42 մասնաճյուղ, որոնց մեծ մասը հանրապետության մարզերում:
Անդրադառնալով 2012թ ծրագրերին, Գիշյանն ընդգծել է, որ «բանկը մտադիր է շարունակել ակտիվ զարգացումը և վարկավորումը», բացի այդ ծրագրերի մեջ է նաև մասնաճյուղերի ընդլայնումը և նոր ծառայությունների ընդունումը, մասնավորապես պլաստիկ քարտերի ոլորտում:
Ամփոփելով` հայկական ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի ղեկավարն ասել է, որ Եվրոպայում անկայուն իրավիճակը անմիջականորեն չի ազդի բանկի աշխատանքի վրա, որը 2012թ ակնկալում է ապահովել ոչ պակաս լավ ցուցանիշներ, քան 2011-ին:

Для армянского ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-а 2011 год был достаточно удачным, несмотря на развитие на международных рынках и все еще не преодоленный кризис, заявил 20 января генеральный исполнительный директор банка Степан Гишян. «В 2011 году мы превысили докризисный уровень», – подчеркнул он, подводя итоги работы банка. В частности, по его словам, активы банка составили более 220 млрд. драмов (порядка $580 млн.). «Этот показатель сравним с показателями среднего банка стран Центральной и Западной Европы, не говоря уже о сравнении с региональными банками», – подчеркнул он.
Как сообщил Степан Гишян, капитал ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-а на конец 2011 года составил 44 млрд. драмов ($118 млн.), а вот кредитный портфель, который банкир назвал «здоровым», достиг 140 млрд. драмов ($365 млн.), что «является серьезным показателем для экономики Армении».
Помимо этого, по словам банкира, в 2011 году была расширена сеть банкоматов на 20, что в итоге составило 137 банкоматов, на данный момент у банка 42 филиала, большая часть которых приходится на области республики.
Касаясь планов на 2012 год, Степан Гишян отметил, что «банк намерен продолжать активно развиваться и кредитовать», помимо этого в его планы входит расширение филиальной сети и внедрение новых услуг, в частности по пластиковым картам.
По заверению главы армянского ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-а, нестабильная ситуация в Европе напрямую не скажется на его работе, поскольку банк ожидает в 2012 году обеспечить показатели не хуже, чем в 2011 году.