20 Հունվար 2012 - 11:01 AMT
2010թ. սկսած Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) 80 մլն դոլար է հատկացրել Հայաստանին, հունվարի 20-ին Երևանում հայտարարել է ԵԱԶԲ վարչության նախագահի տեղակալ Դմիտրի Ժուրբան: Անդրադառնալով երկրում բանկի ներկայության ընդլայնմանը, նրա ներկայացուցիչն ասել է, որ այն կընդլայնվի, սակայն որքանով չի նշել:
Ժուրբան ֆինանսավորումը կապել է մի շարք գործոնների հետ, որոնք դժվար է կանխատեսել»: Մասնավորապես, ըստ նրա, դա վերաբերում է կապիտալի շուկայում դրամական միջոցների հասանելիությանը Եվրոպայում անկայուն իրավիճակի ֆոնի վրա: Այնուամենայնիվ, Դ.Ժուրբան նշել է, որ ԵԱԶԲ-ն, որպես ճգնաժամի պայմաններում զարգացման ինստիտուտ, ստիպված է աշխատել «հաղթահարելով այդ հակազդեցությունը և պարտավոր է ավելացնել իր ներկայությունը շուկայում»:
Դմիտրի Ժուրբան նշել է, որ ցանկացած տնտեսության համար այսօր ավելի դժվար է ապրել, քան երեկ: Նա կարևորել է այն հանգամանքը, որ այսօր երկրի տնտեսությունը մեծապես կախված է նրա արտահանման մակարդակից:

Начиная с 2010 года, Евразийский банк развития предоставил Армении более $80 млн, сообщил 20 января в Ереване заместитель председателя правления ЕАБР Дмитрий Журба. Касаясь расширения присутствия банка в стране, его представитель сказал, что оно будет расширено, однако воздержался от огласки размеров.
Дмитрий Журба аргументировал расширение финансирования в Армении рядом факторов, которые «тяжело предсказать». В частности, по его словам, это касается доступности денежных средств на рынках капитала на фоне нестабильной ситуации в Европе. «Последняя история с массовым понижением рейтингов европейских стран еще не переварена инвесторами, поэтому ситуация на международных рынках не стабильна», – отметил он.
Тем не менее, Дмитрий Журба подчеркнул, что ЕАБР, как институт развития в условиях кризиса, вынужден работать «противонаправленно и обязан увеличивать свое присутствие на рынке».
Касаясь экономической ситуации в целом, зампред правления ЕАБР добавил, что для экономики любой страны сложилась напряженная ситуация. «Любой экономике сегодня жить труднее, чем это было позавчера», – отметил он. В связи с этим Дмитрий Журба придал важность тому, что экономика страны сегодня во многом зависит от уровня ее экпортоориентированности.