Հայաստանի բիզնես հասարակությունը քաղաքական ազդեցությունների չի ենթարկվում, ինչ և ամրագրված է բանկային օրենսդրությունում, հունվարի 20-ին Երևանում հայտարարել է «Արարատբանկի» վարչության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը: Ըստ նրա, գործարարությունն, անշուշտ, զգայուն է քաղաքական փոփոխությունների նկատմամբ: «Մենք չպետք է դա թաքցնենք, սակայն պետք է ընդգծեմ, որ սրանք Հայաստանում առաջին ընտրությունները չեն»,-ասել է նա:
Ինչպես ընդգծել է Օսիպյանը պատմականորեն ընտրությունները սպասումներ են, որոնք ազդեցություն են թողնում տարբեր ոլորտների, սակայն ոչ բանկային սեկտորի վրա:
2012թ մայիսին Հայաստանում կկայանան հերթական խորհրդարանական ընտրությունները, իսկ 2013-ին` նախագահական: Ռուսաստանում նախագահական ընտրությունները կկայանան 2012թ մարտի 4-ին,իսկ խորհրդարանականներն արդեն տեղի են ունեցել դեկտեմբերի 4:
Իր հերթին ԵԱԶԲ վարչության նախագահի տեղակալ Դմիտրի Ժուրբան ընդգծել է, որ բանկում ընդունված էթիկայի օրենսգրքի համաձայն, նրա աշխատակիցներին արգելվում է մեկնաբանել քաղաքական իրավիճակը ԵԱԶԲ ներկայության պետություններում:

20 Январь 2012 - 11:39 AMT
Бизнес-сообщество Армении не подвергается политическим влияниям, что и закреплено в банковском законодательстве, заявил 20 января в Ереване председатель правления «Араратбанка» Ашот Осипян. По его словам, бизнес, безусловно, чувствителен к любым политическим изменениям. «Мы не должны этого скрывать, но должен отметить, что это не первые выборы в Армении», – сказал он.
Как отметил Ашот Осипян, исторически выборы – это ожидания, которые оказывают то или иное воздействие, но на банковский сектор они не оказывают большого влияния.
В Армении в мае 2012 года пройдут очередные парламентские выборы, а в 2013 году – президентские.
В России президентские выборы пройдут 4 марта 2012 года, а парламентские уже прошли 4 декабря.
В свою очередь, заместитель председателя правления ЕАБР Дмитрий Журба подчеркнул, что в соответствии с кодексом этики, принятом в банке, его сотрудникам запрещены комментарии политической ситуации стран присутствия ЕАБР.