20 Հունվար 2012 - 16:37 AMT
ԱՄՆ Սենատում SOPA օրինագծի քվերակությունը հետաձգվել է։ Այս որոշումը հունվարի 20-ին կայացրել է Կոնգրեսի վերին պալատի դեմոկրատական մեծամասնության ղեկավար Գարի Ռիդը։
Իսկ հունվարի 24-ին Սենատի անդամները պետք է քվեարկեին SOPA օրինագծի «նմանակ» PIPA օրինագծի ընդունման վերաբերյալ։ Այս քվերակությունը նույնպես հետաձգվել է կապված հասարակության մեջ սկիզբ առած քննարկումների և բողոքների հետ։
Գարի Ռիդին այս քննարկումը հետաձգելու որոշմանը դրդել է հանրապետական փոքրամասնության ղեկավար Միտչ Մակոնելը։ Ավելի վաղ հանրապետականներից ԱՄՆ նախագահության բոլոր 4 թեկնածուները SOPA օրինագծին դեմ էին հանդես եկել։ Այս ամենի հետ մեկտեղ Գարի Ռիդը նշել է, որ պիրատային ռեսուրսների պատճառով Ամերիկայի տնտեսությունը տարեկան կորցնում է միլիարդավոր դոլարներ, իսկ հազարավոր մարդիկ զրկվում են աշխատանքից։
Հունվարի 18-ին Wikipedia-ն դադարեցրել էր իր աշխատանքը՝ ի նշան բողոքի ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից մշակված SOPA օրինագիծի դեմ։ Այդ օրը Wikipedia-ում գրանցվել է 162 միլիոն այցելություն։ Google-ը հավաքել է 7 միլիոն ստորագրություն ընդդեմ օրինագծի։ Mozilla-ն այս շարժման արդյունքում 360 000 էլնամակ է ուղարկվել սենատորներին և Կոնգրեսի անդամներին, 40 միլիոն Firefox օգտագործող հայտնել է իր բողոքը։ 1,8 միլիոն մարդ այցելել է mozilla.org/sopa էջն տեղեկանալու օրինագծի մասին։ Այս օրինագծի դեմ դուրս են եկել Wikipedia-ն, Google-ը, Yahoo!-ն, eBay-ը, Facebook-ը և այլ ինտերնետ ընկերություններ։ Ընդդեմ SOPA օրինագիծի ելույթ են ունեցել Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը, Reddit-ի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը։
SOPA օրինագիծը ենթադրում է կոշտ միջոցների կիրառում պիրատային ռեսուրսների դեմ, որը պարտավորեցնում է ինտերնետ ընկերություններին չհամագործակցել վերջիններիս հետ կառավարության կամ հեղինակային իրավունքը կրողների պահանջով։
Հունվարի 18-ին ԱՄՆ Սենատի 8 օրենսդիրներ ետ կանգնեցին իրենց իսկ մշակած օրինագծից։ Հունվարի 24-ին Սենատը պետք է քննարկեր SOPA-ի նման մեկ այլ՝ PIPA օրինագծի քննարկումը։

Голосование в Сенате США по законопроекту, направленному на борьбу с пиратством в интернете, отложено. Такое решение принял 20 января лидер демократического большинства в верхней палате Конгресса Гарри Рид.
Члены Сената должны были проголосовать по вопросу принятия законопроекта PIPA (Protect Intellectual Property Act) во вторник, 24 января. Голосование было отложено в связи с развернувшейся в обществе дискуссией по вопросу государственного регулирования в интернете.
Кроме того, отложить голосование по PIPA Рида призывал лидер республиканского меньшинства Митч Макконелл. Ранее все четыре претендента на выдвижение в президенты США от республиканцев выступили против законопроекта SOPA (Stop Online Piracy Act) – подобного PIPA документа, внесенного в нижнюю палату Конгресса. Под давлением общественности в поддержке законопроектам отказали и многие другие члены Палаты представителей.
Масштабная кампания против антипиратского законодательства была развернута в сети. Корпорация Google собрала несколько миллионов подписей под требованием не принимать закон SOPA. Против законопроекта также выступили крупнейшие сайты, в том числе Facebook, Twitter и Wikipedia. Последняя 18 января на сутки закрыла доступ к англоязычной части ресурса.
Тем не менее, объявляя о переносе голосования, Гарри Рид выразил надежду, что обществу удастся достичь компромисса по вопросу антипиратского законодательства. "Из-за пиратства американская экономика ежегодно теряет миллиарды долларов, а тысячи людей лишаются рабочих мест", – напомнил сенатор.