Այսպես, Համաշխարհային բանկը (Global Economic Prospects 2012) նվազեցրել է 2012-ի տնտեսական աճի կանխատեսումը մինչև 5,4 տոկոս զարգացող երկրների համար և մինչև 1,4 տոկոս եկամուտների բարձր մակարդակ ունեցող երկրների համար, իսկ հունիսյան կանխատեսումները կազմել էին համապատասխանաբար 6,2 և 2,7 տոկոս: Համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերը, ներկա կանխատեսման համաձայն, կազմելու են 2,5 տոկոս 2012-ին և 3,1 տոկոս 2013-ին:
Մասնավորապես, ՀԲ-ն Հայաստանում կանխատեսում է տնտեսական աճի որոշակի դանդաղեցում առաջիկա 2 տարիներին: Զեկույցի համաձայն, 2011-ի արդյունքներով ՀԲ-ն կանխատեսում է Հայաստանում 4,6 տոկոս տնտեսական աճ, 2012-ին՝ 4,3 տոկոս, 2013-ին՝ 4,2 տոկոս:
Այսպիսով, չնայած կապիտալի հասանելիության նվազմանը, Հայաստանի մասնավոր հատվածը շարունակում է վարկային միջոցներ ներգրավել միջազգային կառույցներից իր զարգացման համար, հետևաբար, նաև տնտեսության զարգացման համար: Նախօրեին երկու հայկական բանկեր վարկային պայմանագրեր են կնքել առաջատար միջազգային կառույցների հետ: Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) և հայկական ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ը հունվարի 20-ին 30 մլն դոլար արժողությամբ վարկային պայմանագիր են ստորագրել փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ֆինանսավորման համար, ներառյալ գյուղատնտեսության ոլորտը: Իսկ ահա հայկական «Արարատբանկը» և ԵԶԲ-ն ստորագրել են 4 մլն դոլար արժողությամբ համաձայնագիր: Դա նշանակում է, որ միջազգային կառույցների վստահությունը Հայաստանի տնտեսության նկատմամբ չի փոխվել: Ավելին, արտասահմանյան ներդրողներին չեն վախեցնում Հայաստանում 2012-ի մայիսին նախատեսված հերթական խորհրդարանական ընտրությունների, իսկ 2013-ին՝ նախագահական ընտրությունների շրջանակներում անորոշության հետ կապված սպասումները:

21 Январь 2012 - 08:28 AMT
Несмотря на снижение доступности капитала, частный сектор Армении продолжат привлекать кредитные средства для своего развития
Так, Всемирный банк (Global Economic Prospects 2012) понизил прогноз экономического роста на 2012 год до 5,4% для развивающихся стран и до 1,4% для стран с высоким уровнем доходов (минус 0,3% для еврозоны) по сравнению со своими июньскими оценками, которые составляли соответственно 6,2% и 2,7% (1,8% для Еврозоны). Темпы роста мировой экономики, согласно нынешнему прогнозу, составят 2,5% и 3,1% в 2012 г. и 2013 г. соответственно.
В частности, ВБ прогнозирует некоторое замедление экономического роста в Армении в последующие два года. Согласно докладу, по итогам 2011 года ВБ прогнозирует экономический рост в Армении на уровне 4,6%, в 2012 году – 4,3%, а в 2013 году – 4,2%.
Таким образом, несмотря на снижение доступности капитала, частный сектор Армении продолжат привлекать кредитные средства от международных структур для своего развития, следовательно, и развития экономики в целом. Буквально накануне два армянских банка заключили кредитные договоры с ведущими международными структурами. Международная финансовая корпорация (IFC) и армянский АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ БАНК подписали 20 января кредитное соглашение на $30 млн. по финансированию малого и среднего бизнеса, включая сферу сельского хозяйства. А вот армянский Араратбанк и Евразийский банк развития (ЕАБР) подписали соглашение на $4 млн. с целью финансирования микро и малого бизнеса в республике. Это означает, что доверие международных структур к экономике Армении не уменьшилось. Более того, иностранных инвесторов не пугают и ожидания, связанные с неопределенностью в рамках запланированных на май 2012 года очередных парламентских выборов, а на 2013 год – президентских.