Ամենամյա Համաշխարհային տնտեսական համաժողովը (World Economic Forum) շվեյցարական Դավոսում 2012թ կբացի Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, հայտնում է համաժողովի պաշտոնական կայքը:
2011թ Դավոսի համաժողովի բացման խոսքն ասել է Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը, ով առաջին անգամ էր մասնակցում միջոցառմանը: 2009թ համաժողովը բացել է Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը: Մերկելը բացել է այն 2007թ:
Ընթացիկ տարում Դավոսի համաժողովը տեղի է ունենալու 42-րդ անգամ` ապրիլի 25-29: Սպասվում է, որ այս տարի այն կայցելեն ռեկորդային քանակությամբ քաղաքական գործիչներ և գործարարներ` ավելի քան 2600 մարդ 40 երկրից: Համաժողովի շրջանակներում, բազմաթիվ թեմաներից բացի, քննարկվելու է եվրագոտու ճգնաժամը:
Համաժողովին մասնակցելու համար հայտ են ներկայացրել ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Թիմոթի Հայթերը, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը, Միջազգային արժութային հիմնադրամի նախագահ Քրիստիան Լագարդը և Համաշխարհային բանկի նախագահ Ռոբերտ Զելլիկը:

21 Январь 2012 - 08:28 AMT
Ежегодный Всемирном экономический форум (World Economic Forum) в швейцарском Давосе в 2012 году откроет канцлер Германии Ангела Меркель, сообщается на официальном сайте форума.
В 2011 году вступительную речь на Давосском форуме произнес президент России Дмитрий Медведев, впервые посетивший мероприятие. В 2009 году открывал форум премьер-министр России Владимир Путин. Меркель открывала форум в 2007 году.
В текущем году Давосский форум пройдет в 42-й раз с 25 по 29 января. Ожидается, что в этом году его посетит рекордное количество политиков и бизнесменов – свыше 2600 человек из 40 стран мира. В рамках форума, среди прочих тем, будет обсуждаться кризис еврозоны.
Среди участников форума подали заявку министр финансов США Тимоти Гайтнер, генеральный секретарь Организации Объединенных наций Пан Ги Мун, глава Международного валютного фонда Кристин Лагард и президент Всемирного банка Роберт Зеллик.