23 Հունվար 2012 - 06:23 AMT
BlackBerry սմարթֆոնների արտադրող Research in Motion (RIM) ընկերությունը հայտնել է ղեկավարության փոփոխության մասին։ Ընկերության երկու տնօրեններերից և համահիմնադիրներ Մայք Լազարդիսը և Ջիմ Բալսիլին փոխել են իրենց պաշտոնները, հայտնում է BBC-ին։
Մայք Լազարդիսը, որը 1984-ին հիմնադրել է RIM-ը, կդառնա ընկերության փոխնախագահը։ Իսկ Ջիմ Բալսիլին կշարունակի հանդիսանալ տնօրենների խորհրդի անդամ, սակայն կզրկվի գործնական ֆունկցիայից։
Ընկերությունն այսօրվանից կղեկավարի RIM-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Տորստեն Հեյնսը։ Լազարդիսը RIM-ի հայտարարած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է. «Յուրաքանչյուր հաջողակ ընկերության համար աճի ժամանակը այն ժամանակն է, երբ համահիմնադիրը խոստովանում է իր ղեկավարությունը մեկ ուրիշին հանձնելու անհրաժեշտության մասին»։
RIM-ի բաժնետոմսերի գինը 2011-ին ընկան` 75% BlackBerry սմարթֆոնների վաճառքի անկման պատճառով։ Ընկերությունը մրցակցում է Apple-ի և Google-ի հետ։

Двое из директоров и сооснователи компании Research in Motion (RIM), производителя смартфонов BlackBerry, Майк Лазардис и Джим Балсилли , сменили свои посты. Об этом сообщает русская служба Би-би-си.
Лазардис, основавший RIM в 1984 года, станет вице-председателем компании. Балсилли продолжит заседать в совете директоров, но лишится операционной функции.
Руководить компанией с понедельника будет главный операционный директор RIM Торстен Хейнс.
Лазардис, выступая на конференции в штаб-квартире производителя BlackBerry в Канаде, заявил: "Время роста для каждой успешной компании настает, когда основатели признают необходимость передать эстафету новому руководству".
Акции RIM в прошлом году упали на 75% из-за падения продаж смартфонов. Компании также приходится выдерживать жесткую конкуренцию со стороны Apple и Google.