ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակվել և վերլուծության է ենթարկվել խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2011թ.-ի նոյեմբեր ամսվա ամփոփ ցուցանիշները համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2011թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 440 հարկ վճարողների ցանկի: 2011 թվականի նոյեմբեր ամսվա խոշոր հարկ վճարողների մոնիտորինգի ամսական ամփոփ ցուցանիշների վերլուծությունը իրականացվել է 2010 և 2011 թվականների նոյեմբեր ամիսների նույն 440 հարկ վճարողների համար: Վերլուծությունների արդյունքում պարզվել է, որ իրացումից հասույթը 2011թ.–ի նոյեմբեր ամսին կազմել է 231.5 մլրդ դրամ կամ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել է 10.4 %-ով: Ընդ որում, հարկ է նշել, որ նշված ցուցանիշի առումով աճ արձանագրվել է 216 կազմակերպությունների մոտ` 47.0 մլրդ դրամով և նվազել 217-ի մոտ` 29.0 մլրդ դրամով:
01.12.2011թ.-ի դրությամբ խոշոր հարկ վճարողներն ունեցել են 98.4 մլրդ դրամ գերավճար, այդ թվում` ավելացված արժեքի հարկի գծով` 58.1 մլրդ դրամ, իսկ հարկային պարտավորություն` 18.5 մլրդ դրամ: Բացի այդ, 2011թ.-ի նոյեմբեր ամսվա ընթացքում պետական բյուջեից հարկ վճարողների գերավճարների գումարներից ավելացված արժեքի հարկի վերադարձի ձևակերպում է կատարվել 1584.4 մլն դրամի չափով:

Выручка от реализации продукции крупных налогоплательщиков Армении в ноябре 2011 года составила 231,5 млрд. драмов, увеличившись на 10,4% по сравнению с аналогичным периодом 2010 года. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за ноябрь 2011 года», опубликованном Комитетом по госдоходам при правительстве РА. Мониторинг был проведен среди 440 крупных налогоплательщиков Армении.
При этом рост данного показателя был зафиксирован в 216 компаниях – на 47 млрд. драмов, а спад был отмечен в 217 компаниях – на 29 млрд. драмов.
По состоянию на 1 декабря 2011 года сверхвыплаты налогоплательщиков составили 98,4 млрд драмов, в том числе по линии НДС – 58,1 млрд драмов, а по налоговым обязательствам – 18,5 млрд драмов. Одновременно в ноябре 2011 года из госбюджета было оформлено 1584,4 млн драмов по возврату сверхвыплат НДС.