2011-ին Երևանի տրանսպորտային համակարգում մեկնարկեց Wi Fi անլար ինտերնետի ներդրման պիլոտային փուլը։ Մասնավորապես Wi Fi կապը հասանելի դարձավ 5 կանգառասրահներում և 5 ավտոբուսներում։ Այս ծրագիրը համատեղ իրականացնում են քաղաքապետարանին կից գործող Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոնը Օրանժ Արմենիա ընկերության հետ։
Արդյո՞ք նման ծրագիր կներդրվի նաև երևանյան մետրոյում։ Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոնի փոխտնօրեն Վահագն Ծատուրյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ նման գաղափար կա, սակայն վերջինիս իրականացումը կապված է մի շարք գործոնների հետ։
«Մենք միշտ ունեցել ենք և ունենք երևանյան մետրոյում Wi Fi ինտերնետ կապ ներդնելու գաղափար, սակայն կա ծածկույթի խնդիր։ Պետք է այդ հարցը պարզել և քննարկել Հայաստանի օպերատորների հետ, ճշտել նրանց հնարավորությունները»,-տեղեկացրեց Վահագն Ծատուրյանը և հավելեց, որ այս նախագիծը կենտրոնի պլաններում կա, սակայն պարզ չէ, թե 2012-ին, թե՞ ավելի ուշ։
«Պետք է առաջարկ արվի թե՛ Մետրոպոլիտենին, թե՛ օպերատորներին։ Դեռևս ոչինչ չի քննարկվել»,- ասաց նա։
Պետք է նշել, որ Հայաստանի երեք օպերատորներից միայն երկուսն ունեն ծածկույթ մետրոյում՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ և ԱրմենՏել ընկերությունները։

24 Январь 2012 - 05:18 AMT
В 2011 году в Ереване в системе общественного транспорта стартовал пилотный этап по внедрению беспроводной Wi Fi-связи Интернет-услуг. В частности, на 5 остановках и в 5 автобусах стала доступна беспроводная Интернет-связь. Эту программу помогла реализовать компания “Orange Армения”.
Будет ли задействована подобная программа в ереванском метро? В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заместитель руководителя "Центра технологий управления города Еревана" Ваагн Цатурян отметил, что подобная идея возникла уже давно, однако ее реализация связана с рядом факторов.
“У нас давно возникла идея оснащения ереванского метро Wi Fi-связью, однако есть проблема зоны доступа. Этот вопрос необходимо прояснить и обсудить с мобильными операторами Армении, узнать их возможности”, – сказал Ваагн Цатурян, добавив, что пока неясно, когда начнется реализация программы: в 2012 году или позже.
Следует отметить, что из трех операторов Армении только два имеют зону доступа в метро: это компании “ВиваСелл-МТС” и “АрменТел”.