24 Հունվար 2012 - 07:02 AMT
Այսօր Anonymous հաքերային խմբավորումն իր Twitter էջում հերքել է լուրերն այն մասին, թե հունվարի 28-ին հաքերային հարձակման է ենթարկելու Facebook սոցիալական ցանցը, գրում է Times Live-ը։
Երեկ YouTube տեսապորտալում տարածվել էր մի տեսանյութ, որը ներկայացնում էր Anonymous հաքերային խմբավորումը։ Տեսանյութում խմբավորումը հայտնում էր, թե հունվարի 28-ին պատրաստվում է կիբերհարձակման ենթարկել Facebook-ը՝ ցույց տալով իր բողոքն ընդդեմ SOPA/PIPA ինտերնետը վերահսկող օրինագծերի։
Պետք է նշել, որ SOPA/PIPA օրինագծերի դեմ ելույթում հանդես էր եկել Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը, ինչից կարելի է եզրակացնել, որ Anonymous-ի՝ Facebook-ը կոտրելու քայլը անտրամաբանական կլինի։
Վերջերս Anonymous-ը մի շարք հարձակումներ կատարեց ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Լեհաստանի կառավարական կայքերի վրա, ուղղված SOPA/PIPA օրինագծերի դեմ։
SOPA-ն մշակվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից։ Այն ենթադրում է կոշտ միջոցների կիրառում հեղինակային իրավունքները խախտող ռեսուրսների դեմ։ SOPA –ի միջոցով իշխանությունները կարող են վերահսկել ինտերնետում ինֆորմացիայի տեղադրումն և ներբեռնումը։
Այս օրինագծի դեմ դուրս են եկել Wikipedia-ն, Google-ը, Yahoo!-ն, eBay-ը, Facebook-ը և այլ ինտերնետ ընկերություններ։ Ընդդեմ SOPA օրինագիծի դեմ ելույթ են ունեցել Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը, Reddit-ի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը։ Մեծ օնլայն ցույցերի և բողոքների արդյունքում, ԱՄՆ Սենատը հետաձգեց օրինագծերի քվերակությունը։
Anonymous-ը իր հաղորդագրություններում մշտապես հայտնում է, որ պայքարում է իշխանությունների ինտերնետը գրաքննելու որոշումների և կաշառակերության դեմ։ Ամբողջ աշխարհում կատարվել և կատարվում են Anonymous խմբի մի շարք անդամների ձերբակալություններ։ Anonymous-ը 2011-ին կատարել է մի շարք DDoS հարձակումներ խոշոր ընկերությունների և կառավարական կայքերին ուղղված՝ PayPal-ին, Visa-ին, MasterCard-ին, Sony-ի PlayStation ցանցին և այլն։
2011-ին նույնպես լուրեր էին տարածվել, թե նոյեմբերի 5-ին Facebook-ը Anonymous-ի կողմից կոտրվելու է։ Սակայն շուտով պարզվեց, որ լուրեր տարածող անձնավորությունը հայտարարություն է արել առանց խմբավորման անդամների համաձայնության։

24 января хакерская группировка Anonymous в своей странице в Twitter опровергла слухи о том, что собирается 28 января атаковать социальную сеть Facebook, пишет Times Live.
23 января в видеопортале YouTube был распространен видеоролик, в котором члены группировки заявляли, что 28 января они планируют в знак протеста против принятия законопроектов SOPA/PIPA подвергнуть хакерской атаке соцсеть Facebook.
Следует отметить, что против принятия данных SOPA/PIPA выступил также основатель Facebook Марк Цукербергер, следовательно, намерение Anonymous атаковать Facebook противоречит логике.
Следует отметить, что недавно группировка Anonymous совершила ряд атак на правительственные сайты Франции и США, направленные против принятия законопроекта SOPA, разработанного Конгрессом США. Сенат отложил обсуждение законопроекта. SOPA, как и ACTA, предполагает ужесточение мер против нарушителей авторского права. Против принятия законопроекта выступили Google, Yahoo!, eBay, Facebook и другие Интернет-компании.Противниками SOPA являются также основатель Facebook Марк Цукербергер, сооснователь компании Reddit Алексис Оганян и др. Хакерская группировка Anonymous в 2011 году совершили ряд DOS-атак, вследствие которых были отключены сайты сервиса онлайн-платежей PayPal, а также Visa и MasterCard. Группа Anonymous борется против решения турецкого правительства о цензуре сайтов. Ее обвиняют во взломе сайтов некоторых банков и компаний, например сайта PlayStation Network компании Sony, а также правительственных сайтов Египта, Турции и Туниса.
В 2011 году также распространилась информация о том, что 5 ноября Facebook будет атакован хакерами Anonymous. Однако, вскоре выяснилось, что информация была распространена без ведома и согласия членов группировки.