Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը հունվարի 24-ի նիստում որոշել է պարարտանյութերի շուկայում գերիշխող «Քեթրին գրուպ» ընկերությանն իր դիրքերը չարաշահելու համար տուգանել 10 միլիոն դրամի չափով:
Դեռևս նախորդ տարվա մայիս ամսին վարչական վարույթ էր հարուցվել պարարտանյութերի շուկայում գերիշխող դիրքը չարաշահելու համար:
Հանձնաժողովի մոնիտորինգի ընթացքում պարարտանյութի մանրածախ առևտրի կետերում, այլ կերպ ասած` վերավաճառողների մոտ արձանագրվել էր մինչև անգամ 10 հազար դրամ գին՝ 1 պարկի (50 կգ ) դիմաց: Ուսումնասիրելով գերիշխող տնտեսվարողների ապրանքի ձեռբերման փաստաթղթերը, Հանձնաժողովը պարզեց, որ ազոտական պարարտանյութի 1 պարկի ձեռքբերման գինը կազմում է 6200-6400 դրամ: Վերոնշյալի հիման վրա Հանձնաժողովը որոշեց սահմանել հատուկ հսկողություն՝ պարարտանյութի վաճառքի գների վրա և վերահսկել, որպեսզի շուկայում գործող գերիշխող տնտեսվարողները պարարտանյութը իրացնեն ողջամիտ` տվյալ դեպքում 7 հազար դրամ գնով:
Ընդ որում, այս շուկայի մյուս երկու գերիշխողները` «Ագրիմատկո Արմենիա» ՍՊԸ և «Մասիսի բերրիություն» ՍՊԸ, գնային որևէ փոփոխություն չեն իրականացրել:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении на заседании 24 января приняла решение оштрафовать компанию «Кэтрин групп» на 10 млн драмов.
В отношении компании еще в мае 2010 года было возбуждено административное производство из-за злоупотребления доминирующим положением на рынке азотистых удобрений.
По результатам мониторинга, проведенном на данном рынке, выяснилось, что перекупщики удобрений продавали 1 мешок (50 кг) за 10 000 драмов. Более того, специалисты ГКЗЭК выяснили, что при себестоимости продукции в размере 6 600 драмов за мешок, компания «Кэтрин групп» реализовывала удобрения, завышая установленную рыночную цену в 7 000 драмов более чем на 1 000 драмов.
При этом две другие компании, занимающие доминирующее положение на рынке азотистых удобрений, ООО «Агриматко Армения» и ООО «Масиси берриутюн» не завышали цен.