Նոր Զելանդիայի դատարանը հրաժարվել է պայմանական ազատ արձակել ֆայլերի փոխանակման կայք Megaupload-ի հիմնադիր Կիմ Դոտկոմին։ Վերջինս մեղադրվում է հեղինակային իրավունքների խախտման և փողերի լվացման մեջ։ Այս մասին հայտնում է Agence France-Presse-ը։
Դատավորն իր որոշումը բացատրել է նրանով, որ Կիմ Դոտկոմն ունի բավական ֆինանսական հնարավորություններ, որով կկարողանա թաքնվել արդարադատությունից ազատ արձակվելու դեպքում։
Նրա ձերբակալումը երկարաձգվել է մինչև փետրվարի 22-ը։ Այդ օրը կայանալու է դատարանի առաջին լսումը այս գործով։ Այս դատական գործընթացը հնարավոր է խլի մեկ տարի։
Կիմ Դոտկոմը հայտնի է նաև որպես Կիմ Շմիդս, ձերբակալվելէ հունվարի 19-ին։ ԱՄՆ իշխանությունների խոսքով նա ապօրինի կերպով աշխատել է ավելի քան 175 միլիոն դոլար։ Եթե Կիմ Դոտկոմին հանձնեն ԱՄՆ արդարադատությանը, ապա նրան կդատապարտեն 20 տարվա ազատազրկման։ Դոտկոմն ինքը պնդում է, որ անմեղ է։
Megaupload.com ֆայլերի փոխանակման կայքը (երգերի, ֆիլմերի և այլ բովանդակության ներբեռնման և վերբեռնման) հունվարի 19-ին փակվեց ԱՄՆ դատախազության պահանջով։ Ըստ դատախազության՝ MegaUpload-ի պատճառով հեղինակային իրավունքները կրողները կրել են 500 միլիոն դոլարի վնաս։ Բացի կայքի հիմնադրից Եվրոպական մի քանի երկրում ձերբակալվել են կայքի գործունեության հետ առնչություն ունեցող 6 մարդ։
Ընդդեմ Megaupload-ի փակմանը Anonymous հաքերային խմբավորումը հարձակվել է ԱՄՆ ՀԴԲ-ի (Հետախուզության դաշնային բյուրո), Սպիտակ տան, Ֆրանսիայի նախագահի կայքի և այլ ռեսուրսների վրա։
Megaupload-ը ողջ աշխարհով մեկ ճանաչված կայքերի տասնյակում էր։ Վախենալով արժանանալ Megaupload-ի ճակատագրին, մի շարք նմանատիպ կայքեր՝ FileSonic-ը, FileServe-ը և Uploaded-ը անջատել են ֆայլեր ներբեռնելու հնարավորությունը և անգամ սկսել են ջնջել իրենց սերվերներից որոշ բովանդակություն՝ դառնալով միայն ամպային հոսթինգ ծառայություն օգտագործողների համար։

25 Январь 2012 - 08:19 AMT
Суд Новой Зеландии отказался условно освободить основателя файлообменного сервиса Megaupload Кима Доткома. Его обвиняют его в незаконной деятельности и отмывании денег. Об этом сообщает Agence France-Presse.
Судья Оклендского суда объяснил свое решение тем, что Дотком может предпринять попытку бегства из страны. По мнению суда, Ким Дотком обладает достаточными средствами для того, скрыться от правосудия в случае его освобождения под залог.
Первое судебное заседание по экстрадиции Доткома из Новой Зеландии запланировано на 22 февраля. Как отмечается в сообщении агенстства Agence France-Presse, процесс может занять около года.
Ким Дотком, также известный как Ким Шмитц, был арестован 19 января. По мнению властей США, Дотком заработал свыше 175 миллионов долларов с помощью нелегальной деятельности. В случае выдачи американскому правосудию ему грозит до 20 лет тюрьмы. Сам Дотком настаивает на своей невиновности.
Самый крупный файлообменный хостинговый сервис Megaupload был закрыт по решению Прокуратуры штата Вирджиния США.Сервис Megaupload обвинялся в нарушении авторских прав и пиратстве. Федеральный суд установил, что в результате этих нарушений потерпевшие компании понесли убытки в размере 500 миллионов долларов. 7 физическим, а также двум юридическим лицам: компаниям Megaupload Limited и Vestor Limited, было предъявлено обвинение.
Хакерская группировка Anonymous, решив отомстить за закрытие Megaupload, а также арест его основателя, атаковала сайты ФБР, Белого Дома и другие правительственные сайты США.