Ռուսական հայտնի Vkontakte սոցիալական ցանցն այսուհետև գործելու է միայն իր միջազգային vk.com դոմենի ներքո, հաղորդում է Lenta.ru-ն:
Երբ օգտագործողները այցելեն vkontakte.ru, համակարգն ավտոմատ կտեղափոխի vk.com հասցե: Սոցիալական ցանցը շուտով կսկսի տեղեկացնել իր օգտագործողներին այս մասին, որպեսզի վերջնական անցնի կարճ հասցեին:
Vkontakte-ն 2008-ին ձեռք բերեց vk.com դոմենը: 2011-ի հունիսին սոցցանցի հիմնադիր Պավել Դուրովը գրառում էր կատարել իր էջում, որ ցանցը մոտակա մի ամսվա ընթացքում գործելու է նոր դոմենի ներքո, սակայն հետագայում նա ջնջեց այդ գրառումը: Այն ժամանակ նա նշում էր, որ vk.com-ը երկու անգամ կարճ է, գեղեցիկ, հեշտ հիշվող միջազգային օգտագործողների համար և հարմար բջջայինով հավաքելու համար:
Այս տարի արդեն vk.com կարճ միջազգային դոմենի համար մշակվեց նոր լոգոտիպ:
Դե իսկ երկու օր առաջ Պավել Դուրովը Digital Life Design կոնֆերանսի ժամանակ Մյունխենում հայտնեց, որ սոցիալական ցանցի կողմից նվիրաբերում է Wikipedia օնլայն հանրագիտարանին 1 միլիոն դոլար:
Vkontakte-ն համարվում է Ռուսաստանի ամենախոշոր և ամենաճանաչված սոցիալական ցանցը՝ զբաղեցնելով այնտեղ 4-րդ հորիզոնականը բոլոր ռուսական կայքերի շարքում: Vkontakte-ն Հայաստանից ունի մոտ 322 000 օգտագործող:

26 Январь 2012 - 07:11 AMT
Известная российская социальная сеть Vkontakte окончательно перейдет на домен vk.com, сообщает Lenta.ru.
При попытке пользователей зайти на сайт vkontakte.ru они будут перенаправлены на vk.com. Скоро социальная сеть начнет оповещать об этом пользователей, чтобы окончательно перейти на короткий адрес.
" Vkontakte" приобрела домен vk.com в августе 2008 года. В июне 2011 года создатель сервиса, Павел Дуров сделал запись о том, что сервис переедет на новый домен в течение месяца, однако впоследствии эта запись была удалена.
Тогда он объяснял, что vk.com "в 2 раза короче, красивее, удобнее для набора с мобильных устройств, легче для иностранных пользователей, проще для разработки".
23 января 2012 года международный домен получил новый логотип.
На конференции Digital Life Design в Мюнхене Дуров рассказал об успехах социальной сети и пожертвовал миллион долларов онлайн-энциклопедии "Wikipedia".
" Vkontakte " является крупнейшей российской социальной сетью и занимает четвертое место по популярности среди всех сайтов в России. Vkontakte насчитывает более 322 000 пользователей из Армении.