26 Հունվար 2012 - 07:30 AMT
Հունվարի 26-ին Հայաստանի կառավարությունը նիստում բացասական որոշում է կայացրել «Միջազգային էներգետիկ կորպորացիա» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից 300 միլիոն դրամը գերազանցող ապրանքների ներմուծման դեպքում մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկված ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետի՝ մինչև երեք տարի ժամկետով հետաձգումը մերժելու մասին:
Ինչպես հայտնում է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, ընկերությունը լիովին չի համապատասխանում այն պահանջներին, որոնք նախատեսված են ներդրումային ծրագրի շրջանակներում և հավաքել է անհրաժեշտ 26 միավորից 21-ը:
«Միջազգային Էներգետիկ Կորպորացիա» ՓԲ ընկերությունը հիմնադրվել է 2003թ. և իր գործունեությունն է իրականացնում հիդրոէներգետիկայի բնագավառում: Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ընկերությունը նախատեսում է իրականացնել Սևան, Հրազդան, Արգել, Արզնի և Քանաքեռ ՀԷԿ-երի վերազինման աշխատանքներ, որի համար կներմուծվեն մոտ 2 մլրդ ՀՀ դրամի չափով (առանց ԱԱՀ-ի) ՌԴ արտադրության համապատասխան սարքավորումներ (տրանսֆորմատորներ, անջատիչներ, բաժանիչ սարքավորումներ և այլն):
Ներկայումս ընկերության աշխատողների միջին ցուցակային թվաքանակը կազմում է 480 մարդ` 134 հազ. ՀՀ դրամ միջին աշխատավարձով, սակայն 2012թ. համար նախատեսվել է կրճատում մոտ 30 աշխատատեղով:

26 Январь 2012 - 07:30 AMT
Правительство Армении на заседании 26 января вынесло отрицательное решение для ЗАО “Международная энергетическая корпорация” по продления сроков уплаты НДС в рамках инвестиционной программы по импорту товаров на сумму более чем 300 млн. драмов.
Как сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян, компания не полностью соответствует тем требованиям, которые предусмотрены в рамках инвестиционной программы, набрав 21 баллов вместо необходимых 26.
Компания была создана в 2003 году и действует в сфере гидроэнергетики. В рамках инвестпрограммы компания планирует осуществить переоснащение Севанской, Разданской, Арзнийской, Канакерской и Аргелской ГЭСов, на что будет направлено порядка 2 млрд. драмов.
На данный момент среднесписочное число сотрудников составляет 480 человек со средней зарплатой в 134 тыс. драмов, однако в 2012 году компания намерена сократить число сотрудников на 30 человек.