26 Հունվար 2012 - 07:34 AMT
Google ընկերությունն իր պաշտոնական բլոգում հայտնել է տարերային աղետների՝ երկրաշարժերի, ջրհեղեղների և այլ նման աղետների մասին տեղեկացնող Public Alerts ծառայության գործարկման մասին: Այն ինտեգրված է ընկերության Google Քարտեզներ (Google Maps) ծառայությանը:
Public Alerts ծառայության էջում օգտագործողը քարտեզի վրա տեսնում է հատուկ պատկերներով նշված վայրեր: Դրանք այն վայրերն են, որտեղ ներկա պահին տարերային աղետ է կամ ըստ օդերևութաբանների սպասվում է աղետ:
Public Alerts-ում օգտագործողը կարող է իրեն հետաքրքրող հարցի որոնում կատարել ըստ աղետի տեսակի կամ եղանակային դրության, տեղանքի և ժամանակի:
Public Alerts-ում հասանելի են նաև տեղեկություններ եղանակի և աղետային վտանգների մասին՝ հենց ԱՄՆ օվկիանոսային և մթնոլորտային հետազոտությունների ազգային կենտրոնից, ԱՄՆ օդերևութաբանական ազգային ծառայությունից և ԱՄՆ Երկրաբանական ծառայությունից: Եթե օգտագործողը Google Maps-ում փնտրում է տեղեկություններ իր շրջանում կատարված այս կամ այն աղետի մասին և եթե նշված կազմակերպություններից որևէ մեկը հրապարակել է վտանգի մասին նախազգուշացում, ապա այդ ինֆորմացիան որոնման արդյունքի էջում առաջինն է հայտնվելու:
Public Alerts-ում կարելի է գտնել տեղեկություններ այն մասին, թե ինչ գործողությունների դիմել տվյալ աղետի իրավիճակում: Public Alerts ծառայությունն առայժմ գործում է թեստային տարբերակով:
Սա Google-ի առաջին ծառայությունը չէ, որը օգնում է մարդկանց աղետալի պայմաններում: 2010-ի փետրվարին ընկերությունը գործարկեց Person Finder ծառայությունը, որի միջոցով հնարավոր է գտնել աղետների ժամանակ կորած մարդկանց՝ իմանալ նրանց գտնվելու վայրը, կենդանի կամ մահացած լինելը և այլն: Այս ծառայությունն արդեն օգտագործվել է Նոր Զելանդիայի, Ճապոնիայի, Չիլիի երկրաշարժերի, նաև Բրազիլիայի ջրհեղեղի ժամանակ:

26 Январь 2012 - 07:34 AMT
Компания Google в своем официальном блоге объявила о запуске сервиса Public Alerts, который будет оповещать о землетрясениях, наводнениях и других стихийных бедствиях. Пользователь также может ввести запрос в строку поиска, аналогичную существующей в Google Maps, пишет агентство “РИА Новости”.
На странице сервиса Public Alerts пользователь может видеть карту, на которой специальными иконками отмечены зоны актуальных стихийных бедствий, которые происходят в данный момент либо прогнозируются синоптиками.
Расширенный поиск информации по сервису реализуется по нескольким критериям – типу стихийного бедствия или погодным условиям, месторасположению, дате. Пользователь может ввести свое географическое положение вручную, найти его на карте либо воспользоваться геолокационной функцией сервиса.
Одновременно с запуском сервиса Public Alers доступна информация о погоде и угрозах землетрясений и наводнений от Национального управления океанических и атмосферных исследований США (NOAA), Национальной метеорологической службы США и Геологической службы США (USGS). Если пользователь ищет информацию о том или ином стихийном бедствии в своем регионе на Google Maps и если одна из указанных организаций опубликовала предупреждение о таком бедствии, эта информация будет первой в результатах поиска.
При нажатии на любой из результатов поиска Public Alerts продемонстрирует подробную информацию о стихийном бедствии либо его угрозе, включая зону распространения, общие данные о подобных погодных условиях, рекомендуемые действия при них и ссылку на сайты метеорологических служб.
Сервис пока работает в тестовом режиме, и Google планирует привлекать метеорологические службы других стран и различные организации к сбору информации для него.
Это уже не первый сервис Google, призванный помочь людям в зонах неблагоприятных погодных условий либо стихийных бедствий. В феврале 2010 года компания запустила сервис Person Finder, в рамках которого реализовывала поиск пропавших людей и публикацию данных о жертвах стихийных бедствий и иных масштабных катастроф. Сервис использовался во время землетрясений в Чили, Новой Зеландии и Японии, а также наводнений в Бразилии и Пакистане.