26 Հունվար 2012 - 13:20 AMT
Երեկ՝ հունվարի 25-ին Բուխարեստում և Ֆրանկոֆոն համալսարանների ասոցիացիայի (AUF) անդամ համալսարանների ներկայացուցիչների և AUF-ի աշխատակազմի հետ համատեղ աշխատանքային նիստի ժամանակ Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանի ռեկտոր պրոֆ. Սուրեն Զոլյանը և AUF Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի տարածքային գրասենյակի ղեկավար պրն. Աբդուրահման Ռիդանը ստորագրել են համաձայնագիր հայերեն-ֆրանսերեն էլեկտրոնային բառարանի ստեղծման վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկացնում են ԵՊԼՀ-ից:
ԵՊԼՀ լավագույն ուսանողների ջանքերով կազմվող և մասնագետների կողմից մեծ պահանջարկ ունեցող այս բառարանը մատչելի է լինելու բոլորի համար:
Նախաձեռնությունն իրականացվում է Ֆրանկոֆոն համալսարանների ասոցիացիայի հետ սերտ համագործակցության շրջանակներում և վերջինիս աջակցությամբ: Հիշյալ անդամակցության շնորհիվ է, որ համալսարանում ստեղծվել է Ֆրանկոֆոնիայի թվայնացված տեղեկատվական կենտրոն` միակը հանրապետությունում:

25 января в Бухаресте и во время совместного рабочего заседания представителей Ассоциации франкоязычных университетов (AUF) и сотрудников AUF в Ереванском государственном лингвистическом университете им. Брюсова ректор ЕГЛУ, профессор С. Золян и г-н Абдерахман Рида, директор Бюро по Центральной и Восточной Европе Агентства франкоязычных университетов (AUF) подписали соглашение о создании специального электронного армяно-французского словаря, который будет действовать в открытом доступе.
В настоящее время данный словарь имеет большой спрос среди лингвистов и переводчиков и будет разработан силами лучших студентов и преподавателей ЕГЛУ.
ЕГЛУ и Агентство франкоязычных университетов (AUF) сотрудничают уже несколько лет и реализуют совместные научно-образовательные программы, предназначенные для распространения и преподавания французского языка.