27 Հունվար 2012 - 09:32 AMT
Հայաստանում անցկացվող ագրարային քաղաքականությունում 2011թ գրանցվել է որոշակի արդյունավետություն, որն իր ազդեցությունն է ունեցել գյուղատնտեսական ոլորտիի վրա, կարծում է տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Թաթուլ Մանասերյանը:
Համաձայն Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների, 2011թ գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալը 2011թ աճել է 14.1 տոկոսով`գերազանցելով 2010թ ցուցաիշը 825 մլրդ դրամով:
Սակայն, ըստ նրա, այս կրկնակի աճը 2011թ բնակլիմայական պայամանների շնորհիվ է գրանցվել: «Չէի ցանկանա 2012թ ակնկալիքները պայմանավորել բնակլիմայական պայմաններով, քանի որ գյուղացին պետք է պաշտպանված լինի: Կան միջոցառումներ, որոնք ոչ միայն պետք է իրականացվեն, այլ նաև կարգավորжեն»,- հավելել է նա հունվարի 27-ин Երևանում կայացած մամուլի ասուլի ժամանակ:
Միաժամանակ, տնտեսագետի կարծիքով, անհրաժեշտ ռեսուրսների հասանելիության բարձրացման հետ մեկտեղ, գյուղացին գրագետ խորհրդատվության կարիք ունի, մասնավորապես նրա համար, որպեսզի իմանա որ տարի ինչ ցանի, որպեսզի կորուստներ չկրի:

В проводимой в Армении аграрной политики в 2011 году была зафиксирована определенная эффективность, что не замедлило сказаться на росте сельскохозяйственной сферы, считает доктор экономических наук, профессор, руководитель исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян.
Согласно данным Национальной статистической службы Армении, объем производства продукции сельского хозяйства в 2011 году увеличился на 14,1% по сравнению с 2010 годом, превысив показатель в 825 млрд драмов.
Однако, по его словам, этот двухзначный рост является и результатом благоприятных природно-климатических условий в 2011 году. «Не хотел бы ожидания в 2012 году обуславливать благоприятной природой, поскольку сельчанин должен быть защищен. Есть мероприятия, которые необходимо не только реализовывать, но и контролировать», – добавил он 27 января на пресс-конференции в Ереване. Речь идет о размещении и правильном использовании противоградовых станций, контроле работы общественных рынков, чтобы не допустить спекуляций.
Одновременно, по мнению экономиста, на равнее с повышением доступности необходимых ресурсов (вода, энергия, газ), сельчанин нуждается в грамотных консультациях, в частности, в какой год, что и сколько сеять, чтобы не понести потери. «Считаю, что это должно быть результатом сотрудничества государство – частный сектор», – отметил он.