27 Հունվար 2012 - 10:25 AMT
«Շարունակվող համաշխարհային պարտքային ճգնաժամից Հայաստանը կարող է շահեկան դիրքում դուրս գալ»,-հունվարի 27 Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Թաթուլ Մանասերյանը: Ըստ նրա, դրա համար համապատասխան քայլեր են արվում, սկայան դրանք առայժմ չեն բավարարում:
Տնտեսագետը համոզված է, որ Հայաստանի զարգացող տնտեսությունը, որը դեռ լիովին ինտեգրված չէ, նման իրավիճակում կարող է վերադիրքավորվել: Դրա համար կան ռեսուրսներ և հնարավորություններ, կարծում եմ ճիշտ տնտեսական քաղաքականության շնորհիվ, կարելի է հաջողությունների հասնել»,-ընդգծել է նա:
Խոսելով 2012թ արվելիք աշխատանքների մասին, Մանասերյանը առանձնացրել է այն քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը, որոնք ուղղված են արտաքին շուկաներում Հայաստանի մրցունակության բարձրացմանը: Ըստ նրա, անհրաժեշտ է զարգացնել տեղի արտադրանքի մրցունակությունը արտահանման համար, ընդ որում, պետությունը պետք է նպաստի տեղական արտադրանքի առաջխաղացմանը:
Նա դրական է գնահատել կառավարության` փոքր և միջին բիզնեսին աջակցելու քայլերը, սակայն այդ ոլորտը այժմ բարդ վիճակում է: Փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման համար անհրաժեշտ է նպատակային քաղաքականություն: Տնտեսագետի խոսքով կարևոր է նաև մրցակցային դաշտի առողջացումը, մենաշնորհների դեմ պայքարը:

«Из продолжающегося мирового долгового кризиса Армения может выйти с выигрышем», – заявил 27 января в Ереване доктор экономических наук, профессор, руководитель исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян. По его словам, для этого делаются определенные шаги, но они пока не удовлетворительны.
Экономист уверен, что развивающаяся экономика Армении, которая еще не полностью интегрирована, может в этих условиях перепозиционироваться. «Для этого есть возможности и ресурсы, считаю, что в случае правильной экономической политике 2012 год может быть годом прогресса», – подчеркнул он.
Говоря о предстающих работах на 2012 год, Татул Манасерян выделил необходимость реализации шагов, направленных на повышении конкурентоспособности Армении на внешних рынках. По его словам, необходимо развивать конкурентоспособное местное производство для экспорта, при этом на долю государства должна быть возложена функция продвижения этой продукции.
Он положительно оценил шаги правительства по оказанию содействия малому и среднему бизнесу, однако МСБ сегодня оказался в сложной ситуации. Как считает Татул Манасерян, для развития МСБ необходима целевая политика, в том числе и по линии налогового администрирования. Помимо этого, по словам экономиста, важное значение для обеспечения экономического роста имеет и оздоровление конкурентной среды, борьба с монополиями, «без этого нельзя сказать, что экономическая политика эффективна».