Հայաստանի ԶՈւ կազմավորման օրը պետք է տոն դառնա ողջ հայության համար: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում, որը նվիրված էր ՀՀ ազգային բանակի կազմավորման 20-ամյակին, հայտարարել է ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը: «Սա համազգային տոն է, և ցանկացած հայ, որտեղ էլ լինի, պետք է բաժակ բարձրացնի ու խմի դրա պատվին, անկախ նրանից նա բանակում ծառայող որդի ունի, թե ոչ»,-ասել է ռազմական փորձագետը
Փորձագետը նշել է, որ բանակը մեր պետականության անկյունաքարն է, որն ամեն օր լուծում է հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովման խնդիրը:
Նա նաև հորդորել է հունվարի 28-ը չանվանել հայոց բանակի կազմավորման օր, քանի որ հայկական բանակն իր արմատներով գնում է դարերի խորքը, իսկ հունվարի 28-ը Հայաստանի ԶՈւ կազմավորման օրն է:

27 Январь 2012 - 10:33 AMT
День образования ВС Армении должен стать праздником для армян во всем мире. Об этом на пресс-конференции в Ереване, посвященной 20-летию образования армии РА, заявил военный эксперт Арцрун Ованнисян. “Это общенациональный праздник, и каждый армянин в любом уголке мира должен поднять бокал и выпить в честь этого, несмотря на то, есть ли у него сын в армии или нет”, – сказал он.
Эксперт подчеркнул, что армия явилась краеугольным камнем нашей государственности и что она каждый день решает задачу по обеспечению безопасности армянского народа.
При этом он призвал не называть 28 января днем образования армянской армии, подчеркнув, что армянская армия своими корнями уходит вглубь веков, а 28 января является днем создания ВС Армении.