Հայ ժողովուրդը պետք է իր բանակը սիրի հարազատ զավակի պես: Այդ մասին Երևանում լրագրողներն է հայտարարել երգիչ, կոմպոզիտոր, ազատամարտիկ Վարդան Ամալյանը: Կոմպոզիտորը հիշեցրել է Վազգեն Սարգսյանի խոսքերը, որ «միայն սիրված երեխան կարող է լավ մարդ դառնալ»:
Ամալյանը նշել է, որ եթե մյուս ոլորտներում սեփական մասնագետների բացակայությունը կարելի է լրացնել, հրավիրելով նրանց արտերկրից, «ապա բանակի պարագայում մենք չենք կարող որոևէ մեկին խնդրել, որ պաշտպանի մեզ»: Նա ասել է, որ անընդհատ պետք է կատարելագործել բանակը, որպեսզի այն իրոք լինի հզոր, ինչպես մենք հայտարարում ենք:
Նա նաև քննադատաբար է վերաբերվում բանակի խնդիրների ծայրահեղ հրապարակայնացմանը՝ կոչ անելով լրագրողներին առավել պատասխանատու լինել, հիշել, որ պատերազմը դեռ չի ավարտվել:
Իր հերթին ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշել է, որ բանակում խտացած կերպով երևան են գալիս հասարակության խնդիրները և միայն բանակի ուժերով դրանք հնարավոր չէ լուծել: Մյուս խնդիրը նա համարել է այն, որ պետությունը մեր ժողովրդի գիտակցության մեջ դեռևս նույնացված չէ հայրենիքի հետ և նշել է, որ բանակը պետք է «կապող օղակի» դեր կատարի:

Армянский народ должен любить свою армию как собственного сына. Об этом на пресс-конференции заявил певец, композитор, участник Арцахской освободительной войны Вардан Амалян. В этой связи он напомнил слова Вазгена Саркисяна “что только любимый ребенок может стать хорошим человеком”.
Амалян отметил, что если в других сферах отсутствие собственных специалистов, можно заменить специалистами из других стран, то “в случае армии мы не можем попросить защитить нас”. Он подчеркнул, что все время нужно совершенствовать армию, чтобы она действительно была “мощной”, как мы заявляем.
Он также критически отнесся к излишней публичности в освящении проблем армии, призвал журналистов быть более ответственными, помнить, что война не завершилась.
В свою очередь военный эксперт Арцрун Ованнисян отметил, что в армии в концентрированном виде представлены проблемы общества и только силами самой армии их невозможно решить. Другой проблемой назвал то, что государство пока не идентифицируется с родиной у нашего народа и заметил, что армия должна сыграть роль “связующего моста” в этом деле.