27 Հունվար 2012 - 12:17 AMT
Այսօր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը ամփոփեց WebԾիրան կինոփառատոնի արդյունքները։ WebԾիրանը առաջին օնլայն կինոփառատոնը մեկնարկել էր 2011-ի նոյեմբերի 15-ին «Ոսկե Ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի և webtv.am ինտերնետային հեռուստատեսության նախաձեռնությամբ:
Փառատոնի նախագահ Հարություն Խաչատրյանի խոսքով նախօրոք մտածված օնլայն քվերակության փոխարեն հաղթող ֆիլմերին ընտրել է պրոֆեսիոնալ ժյուրին. «Որպեսզի հաղթողներն ընտրված լինեն արդար և մասնագետի պրոֆեսիոնալ կարծիքով մենք որոշեցինք կազմել հատուկ ժյուրի, որում ընդգրկվեցին կինոգետների և լրագրողների»։
WebԾիրանի գլխավոր մրցանակին`1000 դոլարին արժանացավ Դիանա Կարդումյանը «Աշնան Արև» ֆիլմի համար, երկրորդ մրցանակը` 500 դոլարը շնորհվեց շվեդահայ ռեժիսոր Արսեն Այրապետյանին «Հատվող ճակատագրերի հանգրվանը» ֆիլմի համար։
Խրախուսական մրցանակներ շնորհվեցին հինգ ֆիլմի ռեժիսորների` Նարե Մկրտչյանին «Թեթև հպում» ֆիլմի համար, Գոհար Խաչատրյանին «Նախշոյի դպրոցը» ֆիլմի համար, Հովհաննես Պապիկյանին «Էն ուրիշ ֆրունզիկը» վավերագրական ֆիլմի համար, ԱրտեՆերսեսին «Օգնիր նրանց հիմա» ֆիլմի համար և «Bye-Bye» ֆիլմի համար ռեժիսորներ Արեգ Մկրտչյանին, Հրայր Լազյանին և Աշոտ Հարությունյանին:
«Տեխնոլոգիաների զարգացմամբ զարգացել են նաև այն ռեժիսորները, որոնք նկարում են իրենց ֆիլմներն այդ տեխնոլոգիաներով»,-նշեց Հարություն Խաչատրյանը և հավելեց, որ հաջորդ WebԾիրանը կանցկացվի 2012-ի սեպտեմբերին։ WebԾիրան փառատոնին ներկայացվել էին 49 տարբեր ժանրերի ֆիլմեր: Ներկայացված ֆիլմերը հեռարձակվել են webtv.am ինտերնետային հեռուստատեսությունում։ Ֆիլմերը դիտել են ավելի քան 42 000 անգամ:
Օնլայն կինոփառատոնին կարող էին մասնակցել Հայաստանում և արտերկրում ապրող բոլոր հայ կինոռեժիսորները: Ֆիլմերը կարելի էր նկարել ցանկացած տեխնիկական միջով` հեռախոս, լուսանկարչական ապարատ և այլն:

27 января компания “ВиваСелл-МТС” подвела итоги кинофестиваля “Web-абрикос”. Первый онлайн-кинофестиваль “Web-абрикос” стартовал 15 ноября 2011 года по инициативе Международного кинофестиваля “Золотой абрикос” и Интернет-телевидения webtv.am.
По словам председателя фестиваля Арутюна Хачатуряна, вместо онлайн-голосования, как было задумано ранее, победителей выбирало профессиональное жюри: “Чтобы отбор победителей прошел честно и справедливо, мы решили создать особое жюри, в состав которого войдут киноведы и журналисты”.
Главного приза “Web-абрикоса” – 1000 долларов удостоился фильм “Осеннее солнце” Дианы Кардумян. Вторая премия в размере 500 долларов досталась ленте “Пристань пересекающихся судеб” шведского режиссера армянского происхождения Арсена Айрапетяна.
Поощрительные призы были вручены пяти режиссерам фильмов “Легкое прикосновение” Наре Мкртчян, “Школа Нахшо” Гоар Хачатрян, документального фильма “Тот, другой Фрунзик” Ованнеса Папикяна, “Помоги им сейчас” Арте Нерсеса и “Bye-Bye” Арега Мкртчяна, Грайра Лазяна и Ашота Арутюняна.
“С развитием технологий и наши режиссеры стали более профессиональными”, – отметил Арутюн Хачатурян, добавив, что следующий “Web-абрикос” состоится в сентябре 2012 года.
На фестивале “Web-абрикос” было представлено 49 фильмов самых различных жанров. Фильмы, которые просмотрели более 42 000 раз, были транслированы по Интернет-телевидению Webtv.am.
Во Всеармянском фестивале «Web-абрикос» могут принять участие армянские режиссеры, проживающие как в Армении, так и за рубежом. На конкурс должны представляться фильмы продолжительностью не более 20 минут, жанровых ограничений нет, можно представить игровые, документальные, анимационные фильмы и т. д. При съемке конкурсных фильмов может быть использована техника.