Միկրոբլոգային սոցիալական ցանց Twitter -ի օգտագործողները բոյկոտում են միկրոբլոգի նոր որոշումը։ Այն է, արգելափակել կամ թաքցնել որոշ երկրների օգտագործողների գրառումները, եթե դրանք հակասում են տվյալ երկրի օրենքներին։ Այս մասին հայտնում է Huffington Post-ը։
Twitter-ի օգտագործողներն իրենց բոյկոտն արտահայտում են հունվարի 28-ին միկրոբլոգում ոչ մի գրառում չանելով։ Twitter-ում առկա #TwitterBlackout և #TwitterCensored թեգերը որոնելիս կարելի է տեսնել, թե ինչպես են օգտագործողները հունվարի 27-ին միմյանց տարածել այս բոյկոտի մասին հաղորդագրությունը։
Օգտագործողների այս նախաձեռնությանը կողմ է արտահայտվել Anonymous հաքերային խմբավորումը՝ տեղադրելով նույն հաղորդագրությունն իր Twitter էջում։
Twitter-ը այս «աշխարհագրական գրաքննության» մասին հայտնեց՝ նշելով, թե հաճախակի է բախվում տարբեր երկներում առկա նորմերին։ Ըստ քննադատների, Twitter-ի այս որոշումը ինտերնետը իշխանությունների կողմից վերահսկելու և խոսքի ազատությունը սահմանափակելու քայլ է։ Ընդ որում, Twitter-ը չի հայտնել, թե իր այդ «նորարարությունը» որ երկրներում է գործելու։

28 Январь 2012 - 09:01 AMT
Пользователи сервиса микроблогов Twitter бойкотируют ресурс в знак протеста против нововведений, предусматривающих блокировку нарушающих закон записей в некоторых странах. Об этом сообщает издание Huffington Post, пишет Lenta.ru.
Бойкот выражается в том, что пользователи 28 января не сделали никаких записей в микроблоге. О планах не писать ничего в Twitter 28 января они сообщают в самом сервисе, сопровождая записи хэштегами "#TwitterBlackout" и "#TwitterCensored".
Протест поддержало хакерское движение “Anonymous”, разместив соответствующее сообщение, в частности на странице с 276 тысячами подписчиков.
Возмущение пользователей вызвала появившаяся 26 декабря в блоге Twitter запись, в которой компания сообщает о введении "географической цензуры": сервис будет блокировать содержимое некоторых сообщений в отдельных странах. Это объясняется необходимостью соблюдения местных норм.
Критики нововведения считают, что “цензура” ограничивает свободу слова. Кроме того, компания пока не уточнила, в каких странах именно будет действовать данное ограничение.