Facebook սոցիալական ցանցը և ԱՄՆ Վաշինգտոն նահանգի իշխանությունները հայց են ներկայացրել դատարան ընդդեմ Adscend Media ընկերության՝ մեղադրելով վերջինիս սոցցանցի օգտագործողների շրջանում Like (հավանել) կոճակի միջոցով սպամ տարածելու համար։ Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը։
Ինտերնետում այդ սպամի տեսակը կոչվում է clickjacking, Facebook-ում այն անվանում են likejacking։ Այս սպամի «զոհը» դարձած օգտագործողները՝ տեսնելով իրենց նորությունների էջում հաղորդագրություններ տեսանյութերի լինքերով, դրանք դիտելու համար ստիպված պետք է «հավանել» կոճակը սեղմեին, որի միջոցով էլ հետագայում ավտոմատ սպամ էր տարածում։
Սակայն իրականում յուրաքանչյուր կոճակի սեղմում (click) հանդիսանում էր կամ օգտագործողների անձնական տվյալների հափշտակում կամ էլ վերահասցեավորվել է որպես գովազդային կայքի click։
Վաշինգտոն նահանգի դատախազ Ռոբ Մըկքենան և Facebook-ի իրավաբան Քրեյգ Կլարկը նշել են, որ այդ սպամի միջոցով Adscend Media ընկերությունը աշխատել է միջինում ամսական 1,2 միլիոն դոլար։
Նրանց մեղադրում են ընկերությանը սպամ տարածելու ԱՄՆ օրենքը խախտելու համար և պահանջում են արգելափակել ընկերության գործունեությունը սոցցանցում և փոխհատուցել կրած նյութական վնասը։
Adscend Media ընկերության ներկայացուցիչները հրաժարվել են դատական հայցի հարցով որևէ մեկնաբանություն անել։
Facebook սոցիալական ցանցն առաջին անգամ չէ, որ ենթարկվում է սպամերների գրոհին։ Սակայն առաջին անգամ է, որ ԱՄՆ իշխանությունները աջակցում են սոցցանցին սպամի դեմ պայքարելու հարցում։

Социальная сеть Facebook и власти штата Вашингтон США подали иск против компании Adscend Media, обвиняя ее в распространении спама среди пользователей соцсети при помощи кнопки Like ("Мне нравится"). Об этом сообщает агентство Reuters.
В Интернете этот вид спама называется clickjacking, а в Facebook – likejacking. Пользователи Facebook, ставшие жертвами спамеров, видели в своей “ленте новостей” сообщения со ссылками на некий необычный или непристойный видеоконтент. Для просмотра видеоролика пользователю приходилось сначала нажимать кнопку Like под ним, что способствовало дальнейшему распространению спама, а потом выполнять серию шагов якобы для разблокировки контента, например, заполнить онлайн-опрос или просмотреть рекламное сообщение.
Однако на самом деле каждое нажатие кнопки (click) пользователя либо переадресовывало его на рекламный сайт, либо раскрывало его персональные данные интернет-рекламодателям, либо автоматически подписывало пользователя на мобильные сервисы
Прокурор Вашингтон Роб Маккенна и юрист Facebook Крейг Кларк отметили, что компания Adscend зарабатывала в среднем 1,2 миллиона долларов в месяц на комиссии с рекламных сайтов, на которые переадресовывала пользователей Facebook через эту схему.
Они обвиняют компанию Adscend в нарушении закона США о запрете на распространение спама и требуют блокировать ее работу с Facebook и возместить материальный ущерб.
Представители Adscend отказались прокомментировать иск.
Социальная сеть Facebook, число пользователей которой превышает 800 миллионов, уже не впервые становится мишенью спамеров. Однако впервые власти США поддерживают соцсеть в борьбе против спама.