«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ում «Հայաստան» առևտրի կենտրոնի գործունեության հետ կապված ոչ մի խնդիր չեն տեսնում: Ինչպես լրագրողներին է հայտարարել բանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը, այդ գործով նորմալ վարկային գործընթաց է գնում, որի շրջանակներում վարկ էր տրամադրվել գույքի գրավի դիմաց, որը ժամանակին չէր սպասարկվել:
«Ես, որպես բանկի տնօրինության անդամ, կարող եմ ասել, որ ամեն ինչ արվել է օրենքի սահմաններում, մենք ոչ մի բարդություն այստեղ չենք տեսնում, խնդիրը լուծելի է, փակուղի չկա»,-ասել է նա:
Ըստ տարածված տեղեկատվության, առևտրի կենտրոնի շենքը դարձել է «Ամերիաբանկի» սեփականությունը 2011թ. դեկտեմբերի 16-ին: Ավելին, ըստ աղբյուրի, բանկը տեղեկացրել է «Հայաստանի» վարձակալ «Հայրապետյան եղբայրներ» ՓԲԸ-ին, որ տարածքը պետք է ազատվի մեկ ամսվա ընթացքում, սակայն դա չի կատարվել:

30 Январь 2012 - 10:57 AMT
В ЗАО «Америабанк» не видят проблем с ситуаций, которая сложилась вокруг столичного торгового дома «Айастан». Как сообщил журналистам в Ереване директор по линии развития ЗАО «Америабанк» Тигран Джрбашян, по этому делу идет нормальный кредитный процесс, в рамках которого был дан кредит под залог имущества, и он не был вовремя обслужен.
«Я, как член директората банка, могу сказать, что все было сделано в рамках закона, и мы не видим никаких сложностей, проблема решаема и не тупиковая», – подчеркнул он.
Согласно распространенной банком информации, здание торгового центра перешло в собственность «Америабанка» в связи с невыполнением обязательств заемщика по кредиту с 16 декабря 2011 года. Более того, согласно источнику, «Америабанк» представил уведомление арендатору торгового центра “Айастан” – ЗАО “Братья Айрапетяны” об освобождении территорию в течение месяца, однако это не было выполнено.