30 Հունվար 2012 - 11:04 AMT
Տնտեսական անկայունության ու անորոշության պայմաններում Հայաստանի բնակչությունը գերադասում է խնայողությունները պահել ոսկու տեսքով: Ինչպես լրագրողներին է հայտարարել «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը, 2011թ. երրորդ եռամսյակում դրամայնացման միտումներ են նկատվել: Դրան, ըստ նրա, հիմնականում նպաստել է ՀՀ ԿԲ դրամավարկային հավասարակշռված քաղաքականությունը: «Սակայն, 2011թ. դեկտեմբերին և հունվարի 2012թ. մեզ մոտ արդեն գրանցվում է ոսկիայնացում:
Այդ առնչությամբն Տիգրան Ջրբաշյանը հիշեցրել է, որ բանկն առաջինը հայկական շուկայում ներդրեց համապատասխան պրոդուկտներ, մասնավորապես մետաղական հաշիվներ, ոսկու կառուցվածքային ավանդներ: «Այս պայմաններում, բնակչությունը, տեսնելով եվրոյի ու դոլարի հետ կապված իրավիճակը, ժողովուրդը հակված է խնայողություններ անել ոսկու տեսքով, ինչը պատմականորեն հատուկ է եղել մեր ժողովրդին»,-ասել է նա:

30 Январь 2012 - 11:04 AMT
В условиях экономической нестабильности и неопределенности в Армении предпочитаю хранить сбережения в золоте. Как сказал на пресс-конференции в Ереване директор по линии развития ЗАО «Америабанк» Тигран Джрбашян, в третьем квартале 2011 года на рынке наблюдались тенденции дедолларизации. Этому, по его словам, во многом способствовала сбалансированная денежно-кредитная политика Центробанка Армении. «Однако в декабре 2011 года и январе 2012 года у нас уже идет златосбережение», – отметил он.
В связи с этим Тигран Джрбашян напомнил, что банк первым на армянском банковском рынке внедрил соответствующие продукты, в частности, металлические счета, золотой структурный депозит. «В этих условиях, население, видя ситуацию с евро и долларом, склонно сберегать свои средства в золоте, что исторически было свойственно нашему народу», – отметил он.