SOPA և PIPA օրինագծերին դեմ բողոքողները որոշել են «պատժել» մեդիա ընկերություններին։ Այս մասին հաղորդագրությունը տեղադրվել է հատուկ ստեղծված կայքում՝ black-march.com-ում։
Այս կայքի ստեղծողները կոչ են անում ողջ մարտ ամսվա ընթացքում չգնել և չներբեռնել ոչ օրինական ֆիլմեր, երաժշտություն, գրքեր, խաղեր և այլ ոչ օրինական բովանդակություն։ Այս կերպ վերջիններս մեծ ֆինանսական կորուստներ կունենան։
Այս բոյկոտը ցույց է տալու բոլոր այն օգտագործողների կարծիքը, ովքեր համաձայն չեն մեդիա ընկերությունների օրենսդրության հետ՝ ուղղված ինտերնետի գրաքննությանը, նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Չնայած նրան, որ ԱՄՆ մի շարք սենատորներ ետ են կանգնել SOPA և PIPA օրինագծերից՝ նախագծվում է նոր օրինագիծ PCIPA-ն (Protecting Children from Internet Pornographers Act), որի ուղղվածությունն է մանկական պոռնոգրաֆիայի գրաքննումն ինտերնետում։
SOPA օրինագիծը ենթադրում է կոշտ միջոցների կիրառում պիրատային ռեսուրսների դեմ, որը պարտավորեցնում է ինտերնետ ընկերություններին չհամագործակցել վերջիններիս հետ կառավարության կամ հեղինակային իրավունքը կրողների պահանջով։ Այս օրինագծի դեմ դուրս են եկել Wikipedia-ն, Google-ը, Yahoo!-ն, eBay-ը, Facebook-ը և այլ ինտերնետ ընկերություններ։
Հունվարի 18-ին ԱՄՆ Սենատի 8 օրենսդիրներ ետ կանգնեցին իրենց իսկ մշակած օրինագծից։ Հունվարի 24-ին Սենատը պետք է քննարկեր SOPA-ի նման մեկ այլ՝ PIPA օրինագծի քննարկումը։

30 Январь 2012 - 13:44 AMT
Протестующие против принятия законопроектов SOPA/PIPA решили “наказать” медиа-компании. Об этом было сказано в сообщении, помещенном на специально созданном сайте black-march.com.
Бойкотирующие призывают не покупать и не загружать в течение всего марта лицензионные фильмы, музыку, книги, игры и т.д. Так эти компании понесут значительный материальный ущерб. Бойкот должен выразить мнение всех пользователей, не согласных с законопроектом медиа-компаний, направленным на цензуру Интернета, отмечено в сообщении.
Несмотря на то, что несколько сенаторов США отозвали законопроекты SOPA и PIPA, сейчас идут разработки нового законопроекта PCIPA (Protecting Children from Internet Pornographers Act), направленного на введение цензуры на детскую порнографию в Интернете.
Согласно законопроекту SOPA, любая Интернет-компания обязана по требованию правообладателя прекратить предоставление услуг ресурсу, обвиняемому в пиратстве, и исключить с ним любое взаимодействие.
Против принятия законопроекта выступили Google, Wikipedia , Yahoo!, eBay, Facebook и другие Интернет-компании. 18 января 8 сенаторов Конгресса США отозвали законопроект SOPA. 24 января должно было состояться обсуждение еще одного подобного законопроекта – PIPA.