2 Փետրվար 2012 - 07:58 AMT
Հայաստանի կառավարությունը փետրվարի 2-ին հաստատել է ֆերմերներին աջակցելու պետական ծրագիրը: Ինչպես հայտնում է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը, Հայաստանի ռեզերվային ֆոնդից գյուղատնտեսության նախարարությանը հատկացվելու է 1,3 մլրդ դրամ` ֆերմերների կողմից 12 600 տ անհրաժեշտ դիզվառելիքի ձեռքբերմանն աջակցելու համար: Ըստ նրա, դիզվառելիքի բաշխումը կսկսվի 2012թ փետրվարի 15-ից, որպեսզի ֆերմերները կարողանան պատշաճ կերպով իրականացնել գարնանային աշխատանքներ:
Իր հերթին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ արդեն երկրորդ տարին է կառավարության ուշադրության կենտրոնում է գյուղատնտեսության ոլորտը: «Կառավարության այսօրվա որոշմամբ մենք մեկնարկում ենք նոր ծրագիր, որը բոլոր համայնքների համար մատչելի է դարձնում դիզվառելիքը: Դա թույլ կտա ընդլայնել ցանքատարածքները և հանդիսանում է գյուղատնտեսական ապրանքների ինքնարժեքի ձևավորման հիմք»,-ընդգծել է նա: Ինչպես հայտնել է վարչապետը, ֆերմերներին դիզվառելիքը վաճառվելու է լիտրի դիմաց 350 դրամով և արդեն ընտրվել է «Ֆլեշ» ընկերությունը, որը վերջին եռամսյակի ընթացքում ամենաէժան գներն է ներկայացրել և հնարավորություն ունի այդ դիզվառելիքը համայնքներին հասցնելու:

Правительство Армении на заседании 2 февраля утвердило государственную программу по содействию фермерам. Как сообщил министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян, из резервного фонда Армении Министерству будет выделено 1,3 млрд. драмов для содействия фермерам в вопросе приобретения необходимого дизтоплива – 12 600 тонн. По его словам, распределение дизтоплива начнется с 15 февраля 2012 года для того, чтобы фермеры смогли на должном уровне провести весенние работы.
В свою очередь премьер-министр Армении Тигран Саркисян подчеркнул, что уже второй год в центре внимания правительства находится сфера сельского хозяйства. «Сегодняшним решением правительства мы даем старт новой программе по оказанию содействия в повышении доступности дизтоплива для всех общин. Это позволит расширить посевные площади, и является важным компонентом в формировании себестоимости сельхозпродукции», – подчеркнул он. Как сообщил глава правительства, дизтопливо будет предоставляться фермерам по 350 драмов за литр, и уже выбрана компания – «Флеш», которая в рамках реализации госзакупок за последние три месяца продемонстрировала самые дешевые цены и имеет возможность довести это топливо до общин.