2 Փետրվար 2012 - 11:51 AMT
Փետրվարի 2-ի նիստում ՀՀ կառավարությունը որոշում է կայացրել Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում «ՀԱՆԱ-ՏՐԱՆՍ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կողմից 300 միլիոն դրամը գերազանցող ապրանքների ներմուծման դեպքում մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկված ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետը մինչև երեք տարի ժամկետով հետաձգելու մասին
Ինչպես լրագրողներին է հայտնել էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը. «ՀԱՆԱ-ՏՐԱՆՍ» ՍՊ ընկերությունը ներդրումային ծրագրի շրջանակներում նախատեսում է կազմակերպել ԼՂՀ Մաղավուզի շրջանից ածուխի փոխադրումը Վարդենիսի երկաթուղային հանգույց` հետագայում այն «Հասա Գրուպ» ընկերության միջոցով` երկաթուղով ք. Երևան փոխադրելու նպատակով, որը պետք է կիրառվի որպես ջուր-ածխային վառելիք` ապահովելով «ԵՐԵՎԱՆԻ ՋԷԿ» ՓԲԸ-ի կողմից էլեկտրոեներգիայի ստացում:
Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ բեռնափոխադրումների կազմակերպման համար «ՀԱՆԱ-ՏՐԱՆՍ» ՍՊ ընկերությունը` համապատասխան պայմանագրի համաձայն SCANIA ընկերությունից ձեռք է բերել 40 ինքնաթափ ավտոմեքենաներ, որի համար ներդրումները կազմում են մոտ 1.9 մլրդ ՀՀ դրամ: «Սա ներքին կոոպերացիայի լավ օրինակ է և նոր մոտեցում Հայաստան-ԼՂՀ համագործակցությանը»,-ասել է նախարարը
Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է ստեղծել մոտ 50 աշխատատեղ` 180 հազար ՀՀ դրամ միջին աշխատավարձով:

2 Февраль 2012 - 11:51 AMT
Правительство Армении на заседании 2 февраля разрешило компании «Хана-Транс» продлить уплату НДС на три года в рамках инвестиционной программы на сумму более чем 300 млн драмов.
Как сообщил в пресс-центре министр экономики Армении Тигран Давтян, компания планирует организовать доставку добытого в Магавузском районе НКР угля на железнодорожный узел Вардениса. Затем при помощи компании «Гаса Груп» уголь будет доставлен в Ереван. «Это сырье будет применяться в качестве углеводородного топлива для производства электроэнергии на ЗАО «Ереванская ТЭС», что позволит обеспечить энергобезопасность Армении», – сказал министр.
В связи с этим Тигран Давтян добавил, что для организации грузоперевозок сырья компания «Хана-Транс» приобрела у шведской компании SCANIA 40 машин на сумму в 1,9 млрд драмов. «Это хороший пример внутренней кооперации и обеспечения нового подхода сотрудничества Армении и НКР», – добавил он.
В рамках инвестиционной программы планируется создать около 50 рабочих мест со средней зарплатой 180 тысяч драмов.