2 Փետրվար 2012 - 12:15 AMT
Ռուսաստանի հաղորդակցային գործակալությունների ասոցիացիայի (АКАР) ստեղծագործական կոմիտեն մինչև 2012-ի փետրվարի 10-ը պետք է որոշի արդյո՞ք Երևանի Popok գովազդի միջազգային փառատոնը կընդգրկվի իրենց ստեղծագործական-վարկանիշային ցուցակում: Այս մասին հաղորդում է adme.ru-ն:
Կայքի թղթակիցը փորձել է պարզել, թե որքանո՞վ է հնարավոր Popok-ի ներառումը վերոհիշյալ ցուցակում:
Յուրաքանչյուր գովազդային փառատոն ձգտում է հայտնվել տարբեր երկրների գովազդային խորհուրդների կամ ասոցիացիաների վարկանշային ցուցակներում: Այս ձգտումը պարզ նպատակ ունի՝ որքան շատ վարկանշային ցուցանկերում հայտվի փառատոնը, այնքան շատ մասնակիցներ կունենա և փառատոնի եկամտաբերությունը կաճի:
Յուրաքանչյուր գովազդային ընկերություն՝ մասնակցելով տարբեր վարկանիշային ցուցակներում ներառված փառատոների և շահելով մրցանակներ՝ վաստակում է միավորներ: Որքան շատ միավոր է հավաքում, այնքան մեծ է հավանականությունը հայտնվելու սեփական երկրի գովազդային ընկերությունների վարկանշային ցուցակում: Այս ցուցակում հայտնվելը բարձրացնում է գովազդային ընկերությունների վարկանիշը և նպաստում պատվիրատուների աճին: Սովորաբար պատվիրատուները գովազդ պատվիրելիս փնտրում են պատրաստողին առաջինը հենց գովազդային ընկերությունների վարկանիշային ցուցակում:
Երևանի Popok գովազդի միջազգային փառատոնը դեմ չի լինի հայտնվել АКАР-ի ստեղծագործական վարկանիշային ցուցակում: Հայտնվելու դեպում Ռուսաստանից ավելի շատ գովազդային ընկերություններ ցանկություն կհայտնեն մասնակցելու հաջորդ Popok-ին: 2011-ին Popok-ի հաղթողների կազմում էին 8 ռուսական գործակալություններ: Սակայն դրանք բոլորը մանր ընկերություններ էին (Red Pepper, Quantum Graphics , Special One, Twiga և այլ) և ոչ ռուսական խոշորները, ինչպիսին են՝ BBDO-ն, Leo Burnett-ը, Saatchi-ն և այլն, գրում է adme.ru-ի թղթակիցը:
Բոլոր նրանք, ովքեր այցելելն են Popok-ին 2011-ին կամ 2010-ին, միաձայն նշել են, որ փառատոնի միջավայրը եղել է որակյալ՝ շնորհիվ ժյուրիի ճիշտ ընտրության և ծրագրում տեղ գտած կրթական մասի՝վարպետության դասերի: Ըստ adme.ru-ի թղթակցի, գնահատելի է, որ Popok-ի ժյուրին եղել է միջազգային(Ռուսաստան, Ուկրաինա, Վրաստան, Լատվիա, Իտալիա և այլն), ինչը չես տեսնի ռուսական փառատոների ժամանակ, որոնցում ժյուրիի անդամները միայն տեղական գովազդային դաշտից են: Ըստ կայքի՝ այդպես փառատոների ղեկավարները փորձում են պարզապես բավարարել իրենց գործընկերներին՝ տալով նրանց դատելու իրավունք:
Ռուսական հայտնի Depot WPF բրենդինգային ընկերության նախագահ Ալեքսեյ Անդրեևը, որը Popok 2011-ի միջազգային ժյուրիի նախագահն էր, խոսելով АКАР-ի գալիք նիստին քննարկվող վարկանիշային ցուցակի մասին նշել է.«Փառատոններին պետք է օգնել: Հայկական Popok-ը երիտասարադ և հեռանկարային փառատոն է: Արդար և տրամաբանական կլինի աջակցել փառատոնին ազգային գովազդային ասոցիացիոների կողմից»:
«Վարկանիշային ցուցակները գովազդային շուկայի ստեղծագործական միտքը բարձրացնելու համար են ստեղծված: Այդ իսկ պատճառով մենք փորձում ենք այդ ցուցակներում ներառել այն փառատոները, որտեղ կա մրցակցությունը, հեղինակավոր ժյուրի: Ռուսաստանում կարևոր է ստեղծագործական միտք ստեղծել միջազգային մակարդակով: Արդյո՞ք մենք կմասնակցենք Popok-ին, կորոշենք, եթե АКАР-ը այն ներառի իր փառատոների վարկանշային ցուցակում»,- այսպես է մեկնաբանել իր դիրքորոշումը ռուսական հայտնի Leo Burnett Group Russia գովազդային ընկերության ղեկավար Վլադիմի Տկաչովը:
Երևանի Popok գովազդի միջազգային փառատոնը ներառված է Բելոռուսի գովազդային գործակալությունների ասոցիացիայի փառատոների վարկանշային ցուցակում՝ լատվիական Golden Hammer-ի և ռուսական Սպիտակ Քառակուսի (Белый Квадрат) փառատոների կողքին:
Սպիտակ Քառակուսին АКАР-ի ցուցակում հայտնվել է 2011-ին, երբ անցկացվում էր արդեն երրորդ տարին շարունակ: Ըստ adme.ru-ի, 2012-ին Popok-ն անցկացվելու է երրորդ անգամ, հնարավոր է, որ АКАР-ն իսկապես այն ներառի իր ցուցակում: adme.ru-ն գրում է՝ «Ժամանակը ցույց կտա, արժե՞ արդյոք մեծարել Popok-ը:
Երևանի Popok գովազդի միջազգային փառատոնն երկու տարի է, ինչ գործում է: Popok 2012-ին ներկայացվել էր 450 աշխատանք տարբեր երկրներից՝ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Լատվիայից, Ուկրաինայից և այլն։ Փառատոնը բաղկացած էր 6 մրցույթային անվանակարգերից, որոնցից յուրաքանչյուրն իր հերթին բաղկացած էր բրոնզ, արծաթ, ոսկի և լավագույն աշխատանք անվանակարգերից։
Փառատոնին ժամանել էր 35-40 հյուր՝ գովազդի, բրենդինգի, դիզայնի և այլ մասնագետներ։ Նրանցից ոմանք փառատոնի երեք օրերի ընթացքում հանդես եկան վարպետության դասերով։ Մրցութային ծրագրի միջազգային ժյուրիի նախագահն էր ռուսական Depot WPF բրենդինգային ընկերության նախագահ Ալեքսեյ Անդրեևը։ Փառատոնի կազմակերպիչներն էին Հայաստանի Գովազդային խորհուրդը, «Անտարես», «Շարմ», «Ստատուս» Հոլդինգը, «Դիիմ Քոմյունիքեյշնս» ընկերությունը և Ռադիո Վանը։

2 Февраль 2012 - 12:15 AMT
Российский креативный комитет АКАР до 10 февраля должен принять решение, включать армянский международный фестиваль рекламы Popok в рейтинг креативности или нет. Об этом сообщает adme.ru.
Корреспондент сайта пытался выяснить, насколько вероятно включение фестиваля в данный рейтинговый список. Каждый рекламный фестиваль стремится попасть в рейтинги креативности, которые считают разнообразные рекламные коалиции и ассоциации. И стремление это легко объяснимо: чем в большем количестве рейтингов числится твой фестиваль, тем больше участников в нем будет, а значит, повышается прибыльность. Верхние строчки подобных списков самых награждаемых агентств – одна из приоритетных задач всех амбициозных рекламщиков. Такие достижения приятно предъявить существующим и потенциальным клиентам, это мотивирует коллектив и повышает авторитет в профессиональном сообществе. И агентства тратят на это деньги.
Армянский Popok ("Грецкий орех") был бы совсем не прочь попасть в рейтинг креативности АКАР – это принесло бы существенное увеличение числа российских участников, которых не так много. Среди победителей 2011 года числятся только 8 российских агентств, и это не монстры, вроде BBDO, Leo Burnett, Instinct, Saatchi и Восхода, а маленькие агентства-студии – Red Pepper (8 место внутреннего рейтинга фестиваля), Владимир-Регион (14 место), Twiga, Quantum Graphics, Special One, Volga Volga, Космос и Street Art, набравшие от 2 до 6 баллов и разместившиеся в самом низу внутреннего рейтинга победителей, пишет корреспондент adme.ru.
Все, кто посетил Popok в 2011 или 2010 году, в один голос отмечают атмосферу фестиваля, качественную организацию, благодарную аудиторию образовательной программы и трепетный подбор жюри. “О жюри особо: нашим агентствам оно должно быть интересно своей широкой географией”, – пишет adme.ru. Жюри по большей части просто пыталось удовлетворить всех своих многочисленных партнеров, предоставляя им право судить. В жюри фестиваля 2011 года были рекламисты из России, Украины, Латвии, Грузии, Армении, Ирана, Италии и Турции. Президент известной российской брендинговой компании Depot WPF Алексей Андреев, который являлся председателем международного жюри на Popok 2011, говоря о предстоящем заседании АКАР, на котором будет обсужден рейтинг креативности, отметил: “Рекламная индустрия на постсоветском пространстве развивается уже 20 лет! И национальные фестивали остаются мощными драйверами этого развития. Отсюда вывод – фестивалям нужно помогать. Рейтинги креативности – тот самый случай, когда в плюсе оказываются все стороны. А Армянский РОРОК – "юный" и весьма перспективный фестиваль. И будет очень справедливо и по-хозяйски разумно поддержать его силами национальных рекламных Ассоциаций".
"Рейтинг создан для того, чтобы повышать уровень креативности нашего рынка, поэтому мы постоянно выступаем за то, чтобы включать в рейтинг только те фестивали, где есть конкуренция, авторитетное жюри, победа на которых демонстрирует высокое качество идей и их реализации.
Появление национальных фестивалей – это хороший тренд, он на пользу конкретным регионам и людям, которые там работают, но России важно делать креатив международного уровня. Будем ли мы участвовать в Popok, если его включат в рейтинг АКАР, мы решим, когда пройдет заседание креативного комитета", – сказал главный управляющий директор Leo Burnett Group Russia Владимир Ткачев.
Ассоциация рекламных организаций Беларуси считает свой рейтинг недавно – он появился одновременно с первыми результатами Белого Квадрата. И Popok в нем тоже присутствует – наравне с Идеей, латвийским Golden Hammer и Серебряным Меркурием его результаты считаются с самым низким коэффициентом 1.
Белый Квадрат был включен в рейтинг АКАР на 2011 год, то есть на третий год своего существования. “Самое время принять и Popok, которому тоже идет третий год. Пусть и с минимальными баллами, равными тем крохам, которые даются за победы на белорусском фестивале. Для новичков и это хорошо. Время покажет, стоит ли увеличивать ценность Popok”, – пишет adme.ru.
Уже два года в Армении проводится международный фестиваль рекламы Popok. На фестивале этого года было представлено более чем 450 работ, сообщают организаторы фестиваля. В фестивале приняли участие представители 25 стран из Европы и Азии. Были представлены Армения, Италия, Россия, Украина, Турция, Грузия, Беларусь, Испания, ОАЭ, Латвия, Казахстан.
В числе гостей – иностранные участники, представители рекламной и информационной сфер, а также члены правительства РА. Председатель жюри – руководитель «Клуба арт-директоров Европы», генеральный креативный директор известного рекламного агентства «Leo Burnett» Франко Моретти. Организаторы фестиваля – Рекламный совет Армении, «Антарес», «Шарм», холдинг «Статус», «Радио Ван» и компания «Deem COMMUNICATIONS».