Հունվարի 31-ից մինչև փետրվարի 2-ը Շվեյցարիայի Ռոլ քաղաքում տեղի է ունեցել Եվրոպական աստղագիտական ընկերության (ԵԱԸ) խորհրդակցությունը, որին մասնակցեցել են ԵԱԸ ղեկավարությունը, եվրոպական երկրների աստղագիտական ընկերությունների նախագահները և եվրոպական գիտական այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, տեղեկացնում են Հայկական աստղագիտական ընկերությունից:
Այս հանդիպման նպատակն էր ամփոփել վերջին չորս տարիների արդյունքները և քննարկել հետագա անելիքները: Մասնակիցների թվում էին ճանաչված աստղագետներ` ԵԱԸ նախագահ Թիերի Կուրվուազիեն (Շվեյցարիա), փոխնախագահներ Յան Պալուշը (Չեխիա) և Մերի Կոնտիզասը (Հունաստան), քարտուղար Էլիաս Բրինքսը (Մեծ Բրիտանիա), ԵԱԸ Խորհրդի այլ անդամներ և այլոք` ընդամենը 21 երկրի 35 գիտնական:
Հայաստանից խորհրդակցությանը մասնակցեց և զեկուցումով հանդես եկավ Հայկական աստղագիտական ընկերության (ՀԱԸ) համանախագահ Արեգ Միքայելյանը (ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարան): Նրա զեկույցը նվիրված էր ՀԱԸ գործունեությանը 2008-2011 թվերին:
Տարբեր երկրներում աստղագիտության ներկայիս վիճակի վերաբերյալ զեկուցումներ ներկայացրեցին նաև Ավստրիայի, Բուլղարիայի, Իտալիայի, Շվեյցարիայի, Չեխիայի և այլ երկրների աստղագիտական ընկերությունների նախագահները: Ներկայացվեց և քննարկվեց ԵԱԸ նախագահի կողմից առաջարկված եվրոպական աստղագիտության զարգացման հեռանկարային ծրագիրը, որն ընդգրկում է գիտական համագործակցության ընդլայնումը, հետագա տարեկան համաժողովների կազմակերպումը և այլն:
Մասնավորապես, որոշվեց սկսած 2014-ից ԵԱԸ տարեկան համաժողովների բյուջեն 4000-5000 եվրոյից ավելացնել մինչև 100 000 եվրո և նրանցում մասնակցությունը 400-500-ից հասցնել մինչև 1500-2000 գիտնականի: Քննարկվեց նաև ԵԱԸ հնարավոր համագործակցությունը ԱՍՏՐՈՆԵՏ նախագծի, ԵՖԸ, Եվրոպական միացյալ (հարավային) աստղադիտարանի և Եվրոպական տիեզերական գործակալության հետ: Ներկայումս ԵԱԸ կազմում պաշտոնապես ընդգրկված են 24 երկրների աստղագիտական ընկերություններ, սակայն անդամների թվում են աստղագետներ եվրոպական բոլոր և մի շարք այլ երկրներից:
ՀԱԸ ԵԱԸ-ին անդամագրվել է 2001-ին, ներկայումս նրա կազմում ունի 18 աստղագետ, 2007-ին Երևանում կազմակերպել է ԵԱԸ տարեկան համաժողովը, որն երբևէ Հայաստանում անցկացված ամենախոշոր գիտական միջոցառումն էր:

2 Февраль 2012 - 14:53 AMT
С 31 января по 2 февраля в городе Роле в Швейцарии состоялся форум Европейского астрономического общества, в котором приняли участие руководство ЕАО, председатели астрономических обществ европейских стран, а также представители других европейских научных организаций, сообщают в Армянской астрономической компании.
Цель этой встречи – подведение итогов работы последних 4-х лет и обсуждение предстоящих планов на будущее. В числе участников – известные астрономы – председатель ЕАО Тьерри Курвуазье (Швейцария), заместители председателя Ян Палуш (Чехия) и Мэри Контизас (Греция), секретарь Элиас Брингс (Великобритания), другие члены ЕАО, в общем, 35 ученых из 21 страны.
Из Армении в совещании принял участие и выступил с докладом сопредседатель Амянской астрономической компании Арег Микаэлян (Бюраканская обсерватория НАН РА). Его доклад был посвящен деятельности Амянской астрономической компании в период с 2008 по 2011 годы.
О состоянии астрономических исследований в различных странах представили свои доклады председатели астрономических компаний Австрии, Болгарии, Италии, Швейцарии, Чехии и других стран. Были представлены и обсуждены перспективы развития астрономии, вопросы расширения научного сотруничества, организация последующих форумов и т.д.
В частности, было решено увеличить с 2014 года бюджет форумов и довести его с 4000-5000 евро до 100 000 евро, а также увеличить число участников до 1500-2000 человек. Был обсужден проект возможного сотрудничества ЕАО АСТРОНЕТ.
Армянская астрономическая компания стала членом ЕАО в 2001 году, в еесостав входит 18 астрономов, в 2007 году в Ереване был организован годовой форум ЕАО, ставший самым крупным научным мероприятием, проведенным в Армении.