ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության անդամ Հովհաննես Սահակյանի անձնական կարծիքով ճիշտ կլինի, եթե ՀՀԿ ընտրացուցակը գլխավորի Սերժ Սարգսյանը, որը կուսակցության ղեկավարն է: «Սերժ Սարգսյանը և որպես երկրի նախագահ, և որպես ՀՀԿ ղեկավար մեծ հեղինակություն ունի, ինչը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ ընտրությունների վրա, թիմերի համախմբման լուրջ գործոն հանդիսանալով տարբեր մարզերում, և լավ արդյունք ապահովի»,-ասել է Սահակյանը: Ընդ որում լրագրողների այն հարցին, թե ով պետք է լինի ցուցակի երկրորդ և երրորդ տեղում, Սահակյանը ժպտալով պատասխանել է. «Թող դա նախընտրական ինտրիգ մնա»:
Ըստ Սահակյանի, մարտի 10-ին կայանալիք ՀՀԿ 13-րդ համագումարում կներկայացվեն ցուցակի ձևավորման հիմնական սկզբունքները, ինչպես նաև տեղի կունենա կուսակցության նախագահի ու գործադիր մարմնի ընտրությունները: Նա բացառել է, որ Սերժ Սարգսյանը կարող է չվերընտրվել: Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ վերջնական ցուցակին խորհրդարանական ընտրություններում, ապա Սահակյանը հայտարարել է, որ հավանաբար այն կներկայացվի համագումարից առաջ կամ անմիջապես հետո:

По личному мнению депутата от правящей Республиканской партии Армении Ованнеса Саакяна будет правильным, если избирательный список РПА на парламентских выборах возглавит президент страны Серж Саргсян, который также является главой партии. “Серж Саргсян, и как президент страны, и как глава РПА имеет довольно высокий авторитет, который может очень положительно сказаться на выборах, стать серьезным фактором сплочения команд в разных регионах и обеспечить хороший результат”,- отметил Саакян. При этом на вопрос журналистов о том, кого он видит вторым и третьим номером в избирательном списке Саакян с улыбкой отметил: “пусть это останется предвыборной интригой”.
По словам Саакяна на 13 съезде РПА 10 марта будут представлены основные принципы формирования списка, а также пройдут выборы главы партии и исполнительного органа, при этом он исключил, что Серж Саргсян не будет переизбран. Что же касается окончательно списка РПА на парламентских выборах, то Саакян заявил, что он, возможно, будет представлен перед съездеом или же сразу после него.