3 Փետրվար 2012 - 10:27 AMT
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպաններ Ջոնաթան Ջեյմս էյվզին և տիկին Քեթրին Ջեյն Լիչին:
Շնորհավորելով դեսպաններին մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ՝ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է խորացնելու հարաբերությունները Մեծ Բրիտանիայի հետ: «Ձեր աշխատանքից շատ բան է կախված: Առաջին հերթին կարևոր է, որպեսզի Մեծ Բրիտանիայի դիվանագիտոթյունը տարածաշրջանում ապահովի բալանսավորված մոտեցում: Մենք նավթ չունենք, սակայն ունենք այլ ռեսուրսներ՝ ավելի թանկ և կարևոր: Առաջին հերթին դա մարդկային կապիտալն է, որի վրա էլ շեշտարդրում ենք անում: Այդ պատճառով էլ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները մեզ համար առաջնային ուղղություններից մեկն է»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը: Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանում պետք է գտնվեն տնտեսական հետաքրքրություններ Մեծ Բրիտանիայի ներդրողների համար, որը նոր թափ կհաղորդի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման աշխատանքներին: Այս մասին հայտնում են կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Իր հերթին, տիկին Քեթրին Ջեյն Լիչին համոզմունք է հայտնել, որ իրենց՝ երկու դեսպաններով աշխատանքն առաջիկայում նոր և էներգիայով լի փուլ կտեղափոխի հայ-բրիտանական հարաբերությունները: Դեսպանները նշել են, որ բրիտանական ընկերությունները հետաքրքրված են Հայաստանում ներդրումների իրականացմամբ, մասնավորապես, հանքարդյունաբերության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարբեր բնագավառներում Հայաստանի տնտեսական քաղաքականությանը, երկկողմ միջմշակութային և ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին առնչվող հարցերի:

3 Февраль 2012 - 10:27 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял чету послов Соединенного королевства Великобритании и Северной Ирландии – Джонатана Джеймса Эйвз и Кэтрин Джейн Лич.
Поздравив чету с началом дипмиссии, премьер заявил, что Армения придает важное значение углублению отношений с Великобританией. «Важно, чтобы дипломатия Великобритании обеспечивала в регионе сбалансированный подход. У нас нет нефти, но есть другие ресурсы, более дорогие и важные. В первую очередь, это человеческий капитал, на который мы акцентируемся», – подчеркнул он. В этом контексте Тигран Саркисян добавил, что среди приоритетов Армении является сфера ИТ. Глава правительства также сказал, что в Армении должны найтись экономические интересы для инвесторов Великобритания, что придаст новый толчок для двустороннего сотрудничества.
В свою очередь послы сообщили, что британские компании заинтересованы в осуществлении инвестиций в Армении, в частности в горнорудной промышленности и ИТ-сфере.
Собеседники также коснулись экономики Армении в разных сферах, а также вопросов, касающихся культурной сферы и отношений Армения-ЕС.