Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարներ Տիգրան Դավթյանի և Սերգո Կարապետյանի ուղեկցությամբ այցելել է Երևանի «365 գրուպ» գինեգործական ընկերություն և պոնիվինիլքլորիդային հումքից մետաղապլաստե պրոֆիլների, ինչպես նաև դրանց հիմքի վրա դռների ու պատուհանների արտադրությամբ զբաղվող «Մուրադ սար» ձեռնարկություններ: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը, կառավարության ղեկավարը ճանաչողական շրջայց է կատարել ձեռնարկություններում, ծանոթացել վերջիններիս արտադրական գործընթացներին և առաջիկա ծրագրերին:
2011 թվականի ընթացքում «365 գրուպ»-ն իրականացրել է 440 տոննա խաղողի և մրգերի մթերում՝ հասցնելով արտադրական ներուժը տարեկան շուրջ 500 հազար շիշ՝ նախկին 100 հազար շշի փոխարեն: 2011-ին ընկերության արտադրանքի զուտ իրացման աճը 2010-ի համեմատ կազմել է 195 տոկոս, իսկ արտահանման ծավալը կազմել է 69,1 մլն դրամ՝ նախորդ տարվա 33,7 մլն դրամի փոխարեն: Ընկերության արտադրանքների հիմնական արտահանման շուկաներն են հանդիսանում Ռուսաստանի Դաշնությունը և Գերմանիան:
«365 գրուպ»-ն արտադրում է խաղողի, նռան, սերկևիլի, մոշի, բալի և այլ մրգային գինիներ, ինչպես նաև « Passion de Pineau» 2-ից 10 տարի հնեցմամբ թնդեցված գինիներ: Այն հանդիսանում է ՀՀ-ում մրգային գինիներ արտադրող առաջատար ընկերություններից մեկը և գործող « Passion de Pineau» գինու միակ արտադրողը:
Վրացական և իրանական շուկա մուտք գործելու շնորհիվ 2011-ին ընկերության արտադրանքի ծավալները կրկնապատկվել են՝ հասնելով մինչև 2000 տոննայի: «Մուրադ սար»-ը նախորդ տարի թողարկել է 932 նմլն դրամի արտադրանք, որն ավելի քան 2,3 անգամ գերազանցում է 2010-ի ցուցանիշները: Իրան և Վրաստան արտահանման ծավալները կազմել են 339 մլն դրամ:
Արտադրության զարգացման նպատակով 2011-ին ձեռք է բերվել 296 հազար եվրո արժողությամբ հոսքագիծ և անհրաժեշտ սարքավորումներ, ինչպես նաև իրականացվել է 9,7 մլն դրամի շինարարական աշխատանք: Այս միջոցառումների շնորհիվ ընկերությունը 2012-ին կանխատեսում է իրացման ծավալների 20 տոկոսանոց աճ:

3 Февраль 2012 - 15:24 AMT
Армянские компании «365 Group» и «Мурад Сар» намерены экспортировать продукцию на рынки России, Грузии и Германии
В сопровождении министров экономики и сельского хозяйства Тиграна Давтяна и Серго Карапетяна премьер-министр Армении Тигран Саркисян посетил винодельческую компанию «365 Group», а также компанию по производству окон и дверей на металлопластиковой основе «Мурад Сар». Как сообщает пресс-служба правительства Армении, премьер ознакомился с производственными возможностями компаний и дальнейшими планами.
В частности, компания «365 Group» в 2012 году предусматривает увеличить объемы реализации собственной продукции на 43%, а экспорта – на 25%. В 2011 году компания закупила около 440 тонн винограда и других фруктов, в результате чего производственный потенциал завода достиг до 500 тыс. бутылок в год, против прежних 100 тыс. Компания «365 Group» в основном экспортирует свою продукцию в РФ и Германию.
ЗАО «365 Group» осуществляет производство виноградного, гранатового, айвового, ежевичного, вишневого и других фруктовых вин. Компания также является единственным в Армении производителем вина «Passion de Pineau».
Компания «Мурад Сар» в 2011 году удвоила объемы производства – до 2000 тонн. В 2011 году компания произвела продукции на сумму в 932 млн драмов, что в 2,3 раза больше показателя 2010 года. Из указанной суммы в Иран и Грузию было экспортировано продукции на сумму в 339 млн драмов.
С целью развития производства компания приобрела новую производственную линию стоимостью в 296 тыс. евро, а также проделала строительные работы на 9,7 млн драмов. В результате «Мурад Сар» в 2012 году планирует увеличить объемы производства на 20%