4 Փետրվար 2012 - 08:14 AMT
ԵՄ օրենսդրությամբ խստորեն պահպանում են ապրանքի անվանումը, աշխարհագրական ծագումը: Բացի այդ, ինչպես պարզաբանել է գերմանացի փորձագետ, դատավոր Մարկուս Շնայդերը, օրենքով նախատեսված են դրույթներ, որոնց միջոցով կարելի է խուսափել մի իրավիճակից, երբ արտադրողը կարող է մոլորության մեջ գցել սպառողին:
Փետրվարի 3-4 Աղվերանում անցնում է ԶԼՄ-ի հետ սեմինար-քննարկում «Անբարեխիղճ մրցակցության հնարավոր դրսևորումները, դրանց բացահայտումը, դադարեցումը և կանխարգելող միջոցառումները» թեմայով, որն ընթանում է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) հետ փոխհամագործակցությամբ:
Փորձագետը որպես օրինակ է բերել հայտնի Warsteiner գարեջրի արտադրությունը Պադերբորնի գործարանում: Ըստ նրա, սպառողին մոլորության մեջ է գցում այն փաստը, որ այդ գարեջուրն, իրականում, չի արտադրվում բուն Վարշտայնում: Նա հավելել է, որ եթե գարեջրի շշի ավերսի վրայի դրոշմը առավել տեսանելի լիներ, ապա, բնականաբար, դա չէր մոլորեցնի սպառողին, որը ցանկանում է օգտագորՙել հենց Վարշտայնում արտադրված գարեջուրը;
Շնայդերը նշեց նաև, որ եթե ԵՄ երկրներ արտահանվի «Հայկական կոնյակ» անվանումով ապրանքը, ապա լուրջ խնդիրներ կառաջանան, քանի որ ըստ եվրոպական օրենսդրության, այդ աշխարհագրական անվանումը պատենտավորված է ֆրանսիական Կոնյակ քաղաքի կողմից:
Ուստի Pernod Ricard-ը ԵՄ շուկա է արտահանում ալկոհոլային խմիչք, որի վրա նշված է, որ դա հայկական բրենդի է:

4 Февраль 2012 - 08:14 AMT
Законодательством ЕС строго охраняется наименование товара, географического происхождения. Помимо этого, как пояснил немецкий эксперт, судья Маркус Шнайдер, законом предусмотрены и пункты, которыми можно избежать ситуации, когда производитель может ввести в заблуждение потребителя.
3-4 февраля в армянском курортном городе Агверан проходит семинар-обсуждение с участием СМИ на тему «Возможные проявления недобросовестной конкуренции, их выявления, приостановление, предотвращение и превентивные меры », при содействии Германского общества международного сотрудничества (GIZ).
Эксперт привел пример дела, когда известное пиво Warsteiner производилось на заводе, расположенном в Падерборне. По его словам, потребителей вводит в заблуждение тот факт, что это пиво, в реальности, не производится в самом Варштайне. В связи с этим он добавил, что в случае, если штамп на аверсе бутылки пива был бы более наглядным, то это, естественно не ввело бы в заблуждение потребителя, который хочет употреблять пиво, произведенное именно в Варштайне.
В связи с этим Маркус Шнайдер отметил, что в случае, если на экспорт в ЕС будет поставляться товар под названием «Армянский коньяк», то возникнут серьезные проблемы, поскольку, согласно европейскому законодательству, это географическое наименование запатентовано за французским городом Коньяк.
Поэтому Pernod Ricard экспортирует алкогольный напиток на рынок ЕС, где указано, что это «Армянский бренди».