4 Փետրվար 2012 - 09:21 AMT
ԱՄՆ-ն կառավարությունը ձեռնամուխ է եղել Android-ի պլատֆորմով սմարթֆոնների թեստավորմանը, նպատակ ունենալով օգտագործել դրանք փաստաթղթերի հետ աշխատանքում: Android-ի ծրագրային ապահովման կոդավորված տարբերակի պատվիրատուն է ԱՄՆ Պաշտպանական հետազոտությունների գործակալությունը՝ DARPA: Այժմ նոր ծրագրային ապահովմամբ սմարթֆոնները թեստավորվում են հրամանատարության շտապ հեռագրերի ընդունման ռեժիմում: Սարքավորումները ԱՄՆ բանակի սպառազինության մեջ կընդգրկվեն արդեն մի քանի ամսից:
Ինչպես հայտնում է CNN-ը, ենթադրվում է, որ առաջին փուլում զինվորականներն ու պաշտոնյաները կկարողանան այդպիսով ստանալ ու պահել գաղտնի տեղեկատվությունը: Մինչև վերջերս, ԱՄՆ կառավարության համար մշակված հեռախոսները կարող էին միայն պահպանել գաղտնի տվյալները:
Ներկայումս զինվորականներն արդեն անց են կացնում Android-ի պլատֆորմով սմարթֆոնների թեստավորում Իրաքում:

Правительство США приступило к тестированию смартфонов на платформе Android для работы с засекреченными документами посредством сотовой связи. Заказчиком кодированной версии программного обеспечения (ПО) Android является Агентство оборонных исследований США (DARPA). На данный момент смартфоны с новым ПО тестируются в режиме приема срочных депеш командования. Аппаратура должна поступить на вооружение американской армии уже через несколько месяцев.
Как сообщает CNN, предполагается, что на первом этапе военные и чиновники смогут таким образом лишь получать и хранить конфиденциальную информацию. До последнего времени телефоны, разработанные для правительства США, могли только хранить засекреченные данные.
Первые смартфоны получат Вооруженные силы США. В настоящее время военные уже проводят ограниченное тестирования смартфонов на платформе Android в Ираке.