Այսպիսով, մեր պաշտոնյաներն արդեն գալիք շաբաթվա կեսին կստանան երկար սպասված սերտիֆիկատներ, որոնք կհեշտացնեն նրանց կյանքը և խթան կդառնան, որպեսզի նրանք ավելի լավ աշխատեն: 2012-ի Հայաստանի պետբյուջեով առաջին անգամ նախատեսվում է 18 մլրդ դրամ պետական ծառայողների սոցիալական փաթեթի համար: 2012թ հունվարից ՀՀ-ում ներդրվում է սոցիալական փաթեթ, որը նախատեսված է քաղաքացիական և պետական ծառայողների, պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց, ինչպես նաեւ կրթության, մշակույթի եւ սոցիալական պաշտպանության ոլորտների պետական կազմակերպությունների վարչական և մասնագիտական պաշտոններ զբաղեցնողների համար:
Սոցիալական փաթեթի ներդրումը հնարավորություն է ընձեռում շուրջ 120 հազար աշխատակիցների և նրանց ընտանիքի անմիջական անդամներին (ամուսինը և մինչև 27 տարեկան չամուսնացած զավակները), անկախ զբաղեցրած պաշտոնից և վարձատրության չափից հավասարաչափ օգտվել հետևյալ սոցիալական ծառայություններից` բժշկական ապահովագրություն, որն աշխատակիցների համար կրում է պարտադիր բնույթ, հիփոթեքային վարկի ամսական վճարի մարում, ԿԳՆ կողմից հաստատված ուսումնական ծրագրերով ուսման վճար, հանգստի կազմակերպում ՀՀ և ԼՂՀ տարածքում:
Հայաստանի կառավարությունը փետրվարի 2-ին հաստատել է ֆերմերներին աջակցելու պետական ծրագիրը: Հայաստանի ռեզերվային ֆոնդից գյուղատնտեսության նախարարությանը հատկացվելու է 1,3 մլրդ դրամ` ֆերմերների կողմից 12 600 տ անհրաժեշտ դիզվառելիքի ձեռքբերմանն աջակցելու համար: Ըստ նրա, դիզվառելիքի բաշխումը կսկսվի 2012թ փետրվարի 15-ից, որպեսզի ֆերմերները կարողանան պատշաճ կերպով իրականացնել գարնանային աշխատանքներ:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ արդեն երկրորդ տարին է կառավարության ուշադրության կենտրոնում է գյուղատնտեսության ոլորտը: «Կառավարության այսօրվա որոշմամբ մենք մեկնարկում ենք նոր ծրագիր, որը բոլոր համայնքների համար մատչելի է դարձնում դիզվառելիքը: Դա թույլ կտա ընդլայնել ցանքատարածքները և հանդիսանում է գյուղատնտեսական ապրանքների ինքնարժեքի ձևավորման հիմք»,-ընդգծել է նա: Ինչպես հայտնել է վարչապետը, ֆերմերներին դիզվառելիքը վաճառվելու է լիտրի դիմաց 350 դրամով և արդեն ընտրվել է «Ֆլեշ» ընկերությունը, որը վերջին եռամսյակի ընթացքում ամենաէժան գներն է ներկայացրել և հնարավորություն ունի այդ դիզվառելիքը համայնքներին հասցնելու:
Այսուհետ կառավարության ուշադրության կենտրոնում կլինեն սոցիալական հարցերը, մանավորապես, կրթության մատչելիության բարձրացումը բնակչության անապահով շերտերի համար: Այդ մասին փետրվարի 2-ին, բացելով նիստը, հայտարարել է Տիգրան Սարգսյանը: Ըստ նրա, կրթության հասանելիության բարձրացումն ինչ-որ առումով կնպաստի աղքատության հաղթահարմանը: «Այն ընտանիքները, որոնք չեն կարող կրթություն տալ երեխաներին, ավելի հաճախ են բախվում աղքատության հետ: Այսուհետ մեր ծրագրերն ուղղվելու են կրթության հասանելիության ապահովմանը Հայաստանում»,-ասել է նա:
Հայաստանի կառավարությունը մտահոգված է բանակում ծառայած երիտասարդների հետագա ճակատագրով: «Երբ երիտասարդը ծառայում է բանակում ու վերադառնում է, նրա առջև հարց է առաջանում, թե ինչպես է դասավորվելու նրա հետագա ճակատագիրը»,-ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Այսուհետ, բանակում կաշխատեն յուրաքանչյուր զինծառայողի հետ, որոշելու համար նրա ցանկություններն ու հնարավորությունները հետագա կյանքը դասավորելու համար, աջակցություն կցուցաբերվի երիտասարդներին, որպեսզի նրանք կարողանան որոշում կայացնել ու շարունակել կրթությունը: «Դա նշանակում է, որ ծնողները, բանակ ուղարկելով իրենց երեխաներին, պետք է վստահ լինեն, որ կառավարությունը կկարողանա հոգալ նրանց հետագա ճակատագրի մասին»,-հավելել է վարչապետը:
Բայց ահա կնվազի արդյոք երկրում աղքատությունը բնակչության գրագիտությունը բարձրացնելու հաշվին և երբ դա տեղի կունենա, առայժմ դժվար է ասել, քանի որ հարցը երկրում անցկացվող քաղաքականության հետևողականության մեջ է և, ամենագլխավորը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի:

Госбюджетом Армении 2012 года впервые предусмотрено 18 млрд драмов на социальный пакет государственным служащим. Размер средств, выделяемых каждому госслужащему в рамках соцпакета, составляет 132 тысячи драмов, из которых 52 тыс. драмов (в годовом разрезе составит 3,8 млн драмов) он обязан направить на приобретение медстрахования, а остальную часть – на погашении ипотечных кредитов, оплату учебы и отдых в Армении и НКР. Порядка 120 тыс. сертификатов будут распределены между учреждениями, которые, в свою очередь, распределят их между подведомственными государственными некоммерческими организациями (ГКНО), в частности, школами, библиотеками.
Это список, который не может быть «идеальным» и всегда найдутся недовольные, тем не менее, он был составлен, исходя из приоритетности сфер (образование, культура, соцсфера) и с вовлечением среднего класса гражданских служащих. А вот действие соцпакета не распространяется на высокопоставленных чиновников, технических работников, на лиц, находящихся в кадровом резерве, на сотрудников, стаж которых в данной структуре не превышает шести месяцев, а также на сотрудников, работающих менее чем на полставки.
Теперь коснемся другого слоя населения – это сельчане. Согласно правительственному решению, из резервного фонда Армении Министерству будет выделено 1,3 млрд. драмов для содействия фермерам в вопросе приобретения необходимого дизтоплива – 12 600 тонн. Распределение дизтоплива начнется с 15 февраля 2012 года для того, чтобы фермеры смогли на должном уровне провести весенние работы. Это позволит расширить посевные площади, и является важным компонентом в формировании себестоимости сельхозпродукции. Дизтопливо будет предоставляться фермерам по 350 драмов за литр, и уже выбрана компания – «Флеш», которая в рамках реализации госзакупок за последние три месяца продемонстрировала самые низкие цены и имеет возможность довести это топливо до общин. Посмотрим, как эта компания справится с возложенными на нее обязанностями и дойдет ли это дизтопливо до сельчан вовремя.
Теперь продолжим обзор по нашей социальной недели и обратим внимание на уровень бедности, а также причины ее увеличения. По мнению властей, у ее истоков стоит недоступность образования для необеспеченного слоя населения. Поэтому было решено: бедные должны быть образованными! «Те семьи, которые не могут дать образование детям, чаще всего сталкиваются с бедностью. Отныне наши программы будут направлены на повышение доступности образования в Армении», – подчеркнул на заседании правительства премьер-министр Тигран Саркисян.
Более того, власти вдруг стали беспокоится и о дальнейшем устройстве молодых людей, которые отслужили в армии. Поэтому отныне в армии будут работать с каждым служащим молодым человеком, чтобы определиться, какие у него желания и возможности для дальнейшего устройства своей жизни, будет оказывать содействие молодым людям для того, чтобы они смогли определиться и продолжить свое образование.
Но вот снизится ли бедность в стране за счет повышения грамотности населения и когда это произойдет, сказать пока трудно, поскольку вопрос здесь в последовательности проводимой в стране политики и, что самое главное, борьбе с коррупцией.