7 Փետրվար 2012 - 09:31 AMT
Փետրվարի 7-ին ողջ աշխարհը տոնում է Անվտանգ ինտերնետի միջազգային օրը։ Այս տոնը հիմնել է Եվրոպական հանձնաժողովը 2004-ին։ Տոնի նպատակն է պետական մարմինների, հասարակական կազմակերպությունների և այլ մասնավոր ընկերությունների ուշադրությունը հրավիրել ինտերնետից անվտանգ օգտվելու կաննոների իրազեկման բարձրացմանը։
Այսօրվա գլխավոր համակարգողն է ողջ աշխարհում Insafe ոչ առևտրային ընկերությունը (European Safer Internet Network), որի մեջ ներառված եմ մի շարք միջազգային ընկերություններ՝ ստեղծված Եվրոպական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ։ Insafe-ի նպատակն է պրոպագանդել ինտերնետի անվտանգ օգտագործումն առաջին հերթին անչափահասների շրջանում։
Հայասատնում այսօր նույնպես նշում են այս տոնը։ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարութան կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնը, Վորլդ Վիժն Հայաստան ընկերությունը, Հայ Օգնության Ֆոնդի «Երեխաների Աջակցության Կենտրոն» հիմնադրամ և Մայքրոսոֆթ ընկերության Հայաստանյան ներկայացուցչությունը ստորագրել են փոխընմռնման հուշագիր՝ ուղղված ինտերնետի անվտանգ օգտագործման կաննոների իրազեկմանը։ Բացի դրանից այս ընկերությունները կազմակերպել էն «Բացահայտիր վիրտուալ աշխարհը…. ԱՊԱՀՈՎ» միջոցառումը։

7 Февраль 2012 - 09:31 AMT
7 февраля во всем мире отмечают Международный День безопасного Интернета (Safer Internet Day), который был учрежден по инициативе Европейской комиссии в 2004 году.
Цель праздника – объединение усилий заинтересованных государственных, общественных и частных сторон для повышения уровня знаний о безопасном и ответственном использовании Интернет-технологий.
Главным координатором Дня безопасного Интернета в мире стала некоммерческая организация Insafe (European Safer Internet Network), которая состоит из национальных организаций, созданных при участии Еврокомиссии. Своей основной задачей Insafe считает "поддержку граждан в безопасном, этичном и эффективном использовании Интернета, равно как и других информационных и коммуникационных технологий". Цель Insafe – пропаганда безопасного Интернета в первую очередь для подрастающего поколения.
В Армении также отмечают этот праздник. Между представителями Национального центра образовательных технологий Министерства науки и образования РА, компании “World Vision Армения”, организации “Microsoft RA” и фонда “Центр поддержки детей” был подписан меморандум о взаимопонимании, направленный на повышение уровня информированности пользователей относительно безопасного использования Интернета.