«Ռոսատոմի» ղեկավար Սերգեյ Կիրիենկոն համոզված է, որ Հայաստանի ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի վերահսկողությունը պետք է գտնվի Հայաստանի կառավարության ձեռքերում: «50+1 ակցիան պետք է գտնվի Հայաստանի կառավարության հսկողության ներքո»,-Երևանում փետրվարի 7-ին լրագրողներին հայտնել է նա` Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման արդյունքներն ամփոփելով:
Անդրադառնալով նոր էներգաբլոկի կառուցման ֆինանսավորման խնդիրներին, «Ռոսատոմի» ղեկավարը ասել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է քննարկել ավելի մեծ ծավալով`20 տոկոսից ավելին, ներդրումներ անելու հնարավորությունը Հայաստանում նոր էներգաբլոկի կառուցման գործում: «Իսկապես, մենք խոսել ենք այն մասին, որ պատրաստ ենք ներդնել 20-25 տոկոս, կարող ենք ավելիի մասին խոսել, սակայն դա համապատասխան բանակցությունների առարկա է»,-հավելել է նա:
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել է «Ռոսատոմի» ղեկավար Սերգեյ Կիրիենկոն, Ռուսաստանը կարող է ապահովել նախագածի ֆինանսավորման 20 տոկոսից ավելին, ևս 20 տոկոսն իր վրա է վերցնում հայկական կողմը, իսկ մնացած 60-ը ծրագրվում է իրականացնել միջազգային ներդրողների ներգրավմամբ:
Հայաստանը ծրագրում է կառուցել նոր էներգաբլոկ Հայաստանի ԱԷԿ-ի փոխարեն, որի հզորությունը կլինի 1000 ՄՎտ: Գործող ԱԷԿ-ը Մեծամորի տարածքում է գտնվում: Կայանը շահագործվել է 1976թ: Ներկայումս գործում է ԱԷԿ-ի միայն երկրորդ էներգաբլոկը` 407,5ՄՎտ հզորությամբ, որն արտադրում է երկրի էլեկտրաէներգիայի 40-50 տոկոսը:

7 Февраль 2012 - 13:04 AMT
Контроль над новым атомным энергоблоком должен находиться в руках правительства Армении, заявил глава Росатома
Глава Росатома Сергей Кириенко уверен в том, что контроль над новым атомным энергоблоком Армянской АЭС должен находиться в руках правительства Армении. «50+1 акция должна быть в руках правительства Армении», – заявил он журналистам 7 февраля в Ереване по итогам встречи у президента Армении Сержа Саргсяна.
Касаясь вопросов финансирования строительства нового энергоблока, глава Росатома сказал, что Россия готова обсуждать свои вложения в большем объеме. «Действительно, мы говорили изначально о том, что готовы вкладывать 20-25%, можем обсуждать варианты и больше, но это предмет соответствующих договоров», – добавил он. Как ранее заявил глава Росатома Сергей Кириенко, Россия может обеспечить более 20% объема финансирования проекта, еще 20% берет на себя армянская сторона, а остальные 60% планируется привлечь от международных инвесторов.
Армения планирует построить новый энергоблок на месте существующей Армянской АЭС, мощностью 1000 МВт. Действующая Армянская АЭС расположена возле города Мецамор (приблизительно 30-40 км к западу от Еревана). Станция введена в эксплуатацию в 1976 году. В настоящее время функционирует только второй блок АЭС мощностью 407,5 МВт, вырабатывая около 40-50% электроэнергии в стране.
По данным Минэнерго Армении, стоимость проекта может составить 5-6 миллиардов долларов. С целью привлечения зарубежного капитала для этого проекта парламент Армении в 2006 году отменил госмонополию на право владения новыми атомными энергоблоками.