7 Փետրվար 2012 - 13:51 AMT
Nokia ընկերությունն իր պաշտոնական բլոգում հայտնում է, որ այսօրվանից Symbian օպերացիոն համակարգով աշխատող Nokia սմարթֆոններ ունեցողները կարող են թարմացնել իրենց ՕՀ-ն Symbian Belle տարեբարակով։
Symbian Belle-ն ունի նոր ինտերֆեյս, ավելի անձնականացված կարգավորումներ՝ մինչև 6 աշխատանքային սեղան։ Այն տալիս է HD որակի տեսաձայնագրման հնարավորություն վայրկյանում 30 կադր, արագընթաց ինտերնետ-բրաուզեր։ Symbian Belle-ն հագեցած է նաև Microsoft ծրագրերով, այնպիսին, ինչպիսիք են Lync-ը, OneNote-ը և այլն։
2011-ի փետրվարին Nokia-ն հայտնեց Microsoft-ի հետ իր համագործակցության մասին՝ դարձնելու Windows Phone օպերացիոն համակարգը հիմնականը Nokia սմարթֆոնների համար։ Սակայն ընկերությունը նշեց, որ շարունակելու է միաժամանակ թողարկել նաև իր սեփական Symbian համակարգով աշխատող սմարթֆոններ մինչև 2016թ։ Իսկ 2011-ի օգոստոսին Nokia-ն թողարկեց իր Symbian պլատֆորմի նոր տարբերակը՝ Belle-ն։

Компания Nokia в своем официальном блоге сообщает, что с 7 февраля владельцы смартфонов Nokia на основе операционной системы Symbian могут загрузить обновление Symbian Belle.
Symbian Belle дополнено новым интерфейсом, более функциональными настройками и 6 рабочими столами, а также возможностью записи HD видео с частотой 30 кадров в секунду. Пользователям смартфонов Nokia Belle будут доступны для бесплатного скачивания мобильные приложения от Microsoft – Lync и OneNote и др.
В феврале 2011 года Nokia объявила о начале сотрудничества с Microsoft с целью использования мобильной ОС Windows Phone в качестве основной операционной системы для Nokia. Однако компания отметила, что параллельно продолжит выпускать смартфоны на основе собственной ОС Symbian до 2016 года. А в 2011 году Nokia выпустила новую версию платформы Symbian – операционную систему Belle.