Այսօր Մայքրոսոֆթ Ինովացիոն կենտրոնում կայացավ կրթական համակարգում նորարար մեթոդներ կիրառող ուսուցիչների մրցույթ հանդիսացող՝ «Նորարար ուսուցիչներ» ֆորումի մրցանակաբաշխությունը։ Այն անցկացվել է Մայքրոսոֆթ ընկերության և ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարության նախաձեռնությամբ և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործընկերությամբ։
«Ֆորումի նպատակն է ներկայացնել ուսուցիչների մշակած ուսուցման նորարար մեթոդները, տեսնել, թե ինչպես են նրանք կիրառում տեղեկատվական տեխնոլոգիաները դասավանդման գործընթացում։ Կրթությունը կարևոր բնագավառ է, ուր մենք մեր ջանքերը պետք է միավորենք և ցույց տանք, որ Հայաստանի կրթական համակարգը զարգացած է և ետ չի մնում եվրոպականից»,-նշեց Մայքրոսոֆթ ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը։
Նրա խոսքով արդեն 3-րդ անգամ անցկացվող ֆորումին ներկայացված նախագծերն ավելի շատ էին՝ 41 նախագիծ, քան նախորդ տարիներին։ 2011-ի հաղթող Վանաձորից ուսուցչուհի Նարինե Բաղդասարյանը հաղթել էր նաև Եվրոպական ֆորումում։
2011-ի ֆորումի գլխավոր մրցանակին արժանացավ «Օհանյան» կրթահամալիրի ուսուցչուհի Աննա Գալստյանը «Տիեզերքը շատ մոտ է» նախագծով։ Այն իրենից ենթադրում է տիեզերքի և արեգակնային համակարգի հետազոտական աշխատանք աշակերտների կողմից՝ Microsoft Worldwidetelescope, Microsoft OneNOte ծրագրերի միջոցով։
Աննա Գալստյանը կմեկնի Պորտուգալիա՝ Լիսաբոն քաղաքում մասնակցելու Մայքրոսոֆթի եվրոպական՝ «Գործընկերներ ուսման ոլորտում» ֆորումին՝ ներկայացնելով իր հաղթած նախագիծը։
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից Windows Phone սմարթֆոններ ստացան 1-ին, 2-րդ, 3-րդ մրցականների հաղթողները, եղան նաև մի քանի այլ խրախուսական մրցանակներ։
«Նորարար ուսուցիչներ» ֆորումը կազմակերպվում է Հայաստանում 3-րդ անգամ։ Նախորդ տարիների հաղթող մասնակիցները ներկայացրել են իրենց նախագծերը Բեռլինում և Մոսկվայում կայացած «Եվրոպական ֆորումներին»

8 Февраль 2012 - 08:53 AMT
8 февраля в “Инновационном центре Microsoft” состоялось награждение участников конкурса “Учителя – новаторы” для учителей, применяющих в своей методике обучения инновационные идеи. Он был организован по инициативе компании “Microsoft” и Министерства образования и науки РА, спонсором форума выступила компания “ВиваСелл-МТС”.
“Цель форума – представить разработанные учителями инновационные методы обучения, показать, как они используются в процессе преподавания ИТ. Образование – одна из важнейших сфер, и мы должны объединить все усилия, чтобы доказать, что образовательная система в Армении очень развита и ничуть не отстает от европейской”,- отметил директор филиала компании “Microsoft” в Армении Григор Барсегян.
По его словам, на форуме, который проводится уже в третий раз, было представлено намного больше проектов, чем в прошлые годы, был представлен 41 проект. Победитель 2011 года – учительница из Ванадзора Нарине Багдасарян победила и в Европейском форуме.
Главного приза форума 2011 года удостоилась учительница образовательного комплекса “Оганян” Анна Галустян с проектом “Космос так близко”. Проект представляет собой исследования космоса и Солнечной системы учениками комплекса посредством программ Microsoft Worldwidetelescope, Microsoft OneNOte.
Анна Галустян поедет в Португалию для участия в “Европейском форуме Microsoft” под названием “Партнер в сфере образования” и представления победившего проекта.
Участники, занявшие 1-е, 2-е и 3-е места, получили в качестве приза от компании “ВиваСелл-МТС” смартфоны Windows Phone, были и поощрительные призы.
Форум “Учителя – новаторы” проводится в Армении уже в третий раз. Победители форумов прошлых лет представляли свои проекты на “Европейских форумах” в Берлине и Москве.