8 Փետրվար 2012 - 11:38 AMT
Միջազգային բանկի անդամ, Միջազգային ֆինանսական կազմակերպությա`(IFC) ներդրումների ծավալը Հայաստանում ընթացիկ տարում արդեն կազմել են 40 մլն դոլար: Այս մասին փետրվարի 8 Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսին հայտարարել է IFC Կովկասյան տարածաշրջանի ղեկավար Թոմաս Լյուբեքը: «Մենք Հայաստանի բանկերում արդեն ներդրել ենք 40 մլն դոլար, որոնք իրենց հերթին կվերաֆինանսավորեն ՓՄՁ, ինչպես նաև լեռնահանքային ոլորտում առևտրային գործարքները»,-ասել է նա:
Այս առնչությամբ նա հավելել, որ Հայաստանում IFC ներդրումները ընթացիկ ֆինանսական տարում կազմել են 70 մլն դոլար, ինչը 2 անգամ ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշի համեմատ` 35 մլն դոլար: Ընդ որում նա համոզմունք է հայտնել, որ ընթացիկ տարում միջազգային կառույցի ներդրումները կգերազանցեն նախորդ տարվա ցուցանիշը:
Անդրադառնալով ֆինանսավորման անմիջական ոլորտներին` IFC Կովկասյան տարածաշրջանի ղեկավարը հայտարարել է, որ միջազգային կառույցը «բաց է» բոլոր ոլորտների համար, այդ թվում` զբոսաշրջության:
Իր հերթին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը հիշեցրել է, որ երկրում IFC առաջին և հաջողված նախագիծը Marriott հյուրանոցում ներդրումն էր:
Հայաստանը IFC անդամ է դարձել 1995թ: Այսօրվա դրությամբ IFC ներդրել է 147 մլն դոլար` ֆինանսական շուկաների 28 ծրագրերի ֆինանսավորման, արտադրության, էներգետիկայի և լեռնահանքային արդյունաբերության համար:

Объем инвестиций Международной финансовой корпорации (IFC) – члена Всемирного банка, в Армении в текущем финансовом году уже достиг 40 млн долларов. Об этом 8 февраля на пресс-конференции в Ереване сообщил региональный директор IFC по Кавказу Томас Любек. «Мы уже инвестировали 40 млн долларов в банки Армении, которые, в свою очередь, рефинансируют МСБ, а также сделки по торговому финансированию в горнорудной сфере», – сказал он.
В связи с этим он добавил, что объем инвестиций IFC в Армении за истекший финансовый год (закончился 30-го июня 2011 года) составил $70 млн, что в два раза больше показателя за предыдущий год – $35 млн. При этом Томас Любек высказал уверенность, что в текущем финансовом году инвестиции международной структуры в Армении превысят прошлогодний показатель.
Касаясь непосредственно сфер финансирования, региональный директор IFC по Кавказу заявил, что международная структура «открыта» для всех сфер, в том числе и для сферы туризма.
В свою очередь, министр экономики Армении Тигран Давтян напомнил, что среди первых и к тому же удавшихся проектов IFC в стране – участие в капитале гостиницы Marriott.
Армения стала членом IFC в 1995 году. На сегодняшний день IFC инвестировала $147 млн в рамках 28 программ содействия финансовым рынкам, а также сферам производства, энергетики и горнорудной промышленности.