ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը փետրվարի 8-ին ընդունել է ֆրանսիական La Poste ընկերության միջազգային եւ արտաքին կապերի տնօրեն Ժան Պոլ Ֆորսվիլին եւ ընկերության միջազգանյին կապերի վարչության ծրագրերի հարցերով պատասխանատու Մարկ Լիսակին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն:
Ինչպես հայտնում է նախարարության մամուլի ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում երկուստեք քննարկել են «Լա փոստ» եւ «Հայփոստ» ընկերությունների միջեւ 2010թ.-ին կնքված ծառայությունների համաձայնագրին: Ֆրանսիական կողմը նախարարին մանրամասն ներկայացրել է համաձայնագրով իրենց վերապահված գործառությունների շրջանակներում կատարված աշխատանքները եւ հետագա անելիքները:
«Լա փոստ» ընկերության միջազգային եւ արտաքին կապերի տնօրեն Ժան Պոլ Ֆորսվիլիը տեղեկացրել է, որ երկու փուլից կազմված աշխատանքների առաջին փուլը շուտով կավարտվի: Այն ներկայացնում է փոստային բաժանմունքների արդիականացմանը, նամակների, ծանրոցների առաքման արդյունավետության բարձրացմանը, ծանրոցների տեսակավորման կենտրոննների կառուցմանն ուղղված առաջարկությունների փաթեթ:
Մ.Վարդանյանը ներկայացրել է այն պահանջները, որոնք դրված են «Հայփոստ»-ի կառավարչի հետ բանակցությունների հիմքում, մասնավորապես` փոստային բաժանմունքների արդիականացում եւ դրանց քանակի սահմանում, ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրում, ունիվերսալ ծառայությունների մատուցում, կադրերի վերապատրաստում: Նախարարը «Լա փոստ» ընկերության ներկայացուցիչներին առաջարկել է վերոնշյալ պահանջները ընդգրկել իրենց առաջարկությունների փաթեթում, որը կներառվի նաեւ «Հայփոստ»-ի կառավարչի կողմից ներկայացվող բիզնես պլանում:
Կողմերը անդրադառձել են նաեւ ոլորտի օրենսդրական դաշտի բարելավման խնդիրներին: Նախարար Մ.Վարդանյանը հայտնել է, որ ներկա պահին փորձագետների խումբը աշխատում է Հայաստանի փոստային օրենսդրությունը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելու համար:

Министр транспорта и связи Армении Манук Варданян принял директора по международным отношениям французского почтового оператора La Poste Жана Поля Форсвиля и ответственного за программы управления по международным отношениям компании Марка Лисака. На встрече присутствовал также посол Франции в Армении Анри Рено.
Как сообщает пресс-служба Минтранса РА, в ходе встречи собеседники коснулись заключенного между La Poste и ЗАО «Айпост» соглашения по линии услуг от 2010 года. Французская сторона подробно представила проделанную за прошедший период работу и планы на перспективу. В частности, Жан Поль Форсвил сообщил, что первый этап программы подходит к завершению и предполагает модернизацию почтовых отделений, повышение эффективности доставки почтовых посылок и писем, переподготовку кадров.
В свою очередь, Манук Варданян представил те требования, которые лежат в основе переговоров с управляющим «Айпоста», и предложил представителям компании La Poste учесть их в своих рекомендациях, которые будут также включены в бизнес-план «Айпоста».
Стороны коснулись и вопросов улучшения законодательного поля. Министр сообщил, что на данный момент группа экспертов работает над приведением в соответствие местного почтового законодательства с европейскими требованиям.