Microsoft ընկերությունը հայտնել է, որ փետրվարի 29-ին Mobile World Կոնգրես ցուցահանդեսի ժամանակ Բարսելոնայում կներկայացնի իր երկար սպասված Windows 8 օպերացիոն համակարգի բեթա տարբերակը։ Այս մասին հաղորդում է Agence France-Presse։
Microsoft-ը լրատվամիջոցներին տարածած իր հրավերում խոստանում է ավելի մանրամասն տեղեկություններ տրամադրել կայանալիք շնորհանդեսի մասին ամսվա վերջում։
Սպասվում է նաև, որ Windows 8-ի ներկայացման հետ միաժամանակ կբացվի նաև ծրագրերի օնլայն խանութը, որը հենց ստեղծված է լինելու Windows 8-ի հիման վրա նախագծված ծրագրերի համար։
Windows 8 տարբերակը նախագծողների համար Microsoft-ը հասանելի դարձրեց 2011-ի սեպտեմբերին։ Ինչպես հայտնի է, օպերացիոն համակարգի նոր տարբերակը համատեղելի է թե՛ սովորական համակարգիչների հետ և թե՛ պլանշետային համակարգիչների հետ։ Եվ ելնելով օպերացիոն համակարգի նոր ինտերֆեյսից՝ այս տարբերակում առաջին անգամ բացակայելու է «Սկիզբ» (Start) կոճակը։

Компания Microsoft 8 февраля сообщила дату презентации бета-версии операционной системы Windows 8. Как передает Agence France-Presse, она будет представлена 29 февраля во время специального мероприятия, которое пройдет в рамках выставки Mobile World Congress в Барселоне.
В приглашениях, разосланных Microsoft, компания обещает сообщить более подробную информацию ближе к концу месяца, пишет Lenta.ru.
Ожидается, что одновременно с презентацией Windows 8 будет открыт онлайн-магазин специально разработанных для новой операционной системы приложений.
Версия Windows 8 для разработчиков была выпущена в сентябре 2011 года. Windows 8 разработана как для персональных компьютеров, так и для планшетов. Кроме того, появлялись неофициальные данные, что Windows впервые с 1995 года выйдет без кнопки "Старт" (Start) в меню.