9 Փետրվար 2012 - 09:56 AMT
Փետրվարի 9-ին ՀՀ կառավարությունը փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել է ՔՕ «Առևտրի և ծառայությունների մասին» ՀՀ օրենքում: Ինչպես ընդգծել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, տվյալ փոփոխությունները կոչված են արձագանքելու խնդիրներին, որոնք վերաբերում են Հայաստանի առևտրային օբյեկտների տեղակայությանը: «Օրինագծով, մասնավորապես, հստակորեն որոշվում է առևտրային տարածքը, առևտրային ցանցը և առևտրային օբյեկտը»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, փոփոխությունների սահմաններում առևտրային օբյեկտները բաշխվելու են 3 կատեգորիաների` փոքր, միջին և խոշոր:
«Մենք որոշում ենք խաղի հստակ կանոններ նրա համար, որպեսզի կարգավորենք Հայաստանի տարածքում խոշոր առևտրայի օբյեկտների բաշխման հարցերը և պաշտպանենք փոքր և միջին ձեռնարկությունների շահերը»,-հավելել է նախարարը:

Правительство Армении на заседании 9 февраля внесло изменения и дополнения в закон РА «О торговле и услугах». Как отметил министр экономики Армении Тигран Давтян, данные изменения призваны отрегулировать вопросы, касающиеся расположения торговых объектов на территории Армении. «Законопроектом, в частности, дается четкое определение торговой территории, торговой сети и торгового объекта», – сказал он.
По его словам, в рамках изменений торговые объекты будут подразделены на три категории: малые, средние и крупные.
«Мы определяем четкие правила игры для того, чтобы отрегулировать вопросы расположения крупных торговых объектов в Армении и защитить интересы малых и средних предприятий», – добавил министр.