Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը պաշտոնապես ճանաչեց «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի որպես Հայկական երկաթուղու կոնցեսիոներ: Այս օրերին ուժի մեջ է մտնում Հայաստանի կառավարության որոշումը, համաձայն որի հանրային ծառայությունների մատուցման ենթակառուցվածքներ հանձնելու մասին համաձայնությունները /պայմանագրերը/ հարկման նպատակով որակվում են որպես կոնցեսիոն պայմանագրեր: Այսպիսով, ՀՀ կառավարությունը սահմանում է ենթակառուցվածքի հանձնման մասին պայմանագրերի որպես կոնցեսիոն որակելու հստակ չափանիշներ և ընթացակարգեր: Հանրային ծառայությունների մատուցման համար նախատեսված ենթակառուցվածքների շարքին դասվում են, մասնավորապես, երկաթուղային համակարգը, ավտոկայանները, օդանավակայանները, էներգամատակարարման և ջրամատակարարման համակարգերը:
«Իր որոշումով կառավարությունը պաշտոնապես հաստատեց ՀԿԵ ՓԲԸ-ի որպես Հայկական երկաթուղու կոնցեսիոների /կառավարչի/ կարգավիճակը, և Ընկերությունն օգտվելու է ԱԱՀ ու եկամտահարկի գծով արտոնություններից»,-ասվում է ընկերության հաղորդագրությունում:
ՀԿԵ-ն բազմաթիվ անգամ հայտարարել էր «կոնցեսիոն գործունեություն» և «կոնցեսիոն պայմանագիր» հասկացությունների օրենսդրական կարգավորման անհրաժեշտության մասին: Ընկերությունն արդեն ներկայացրել է կառավարությանը ՀՀ Քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոություններ կատարելու մասին իր առաջարկությունները: ՀԿԵ-ն առաջարկում է օրենսգրքում ներառել նոր գլուխ, որը կկարգավորի կոնցեսիոն պայմանագրերը և կոնցեսիոն գործունեությունը:
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանում արդեն իսկ գործում են մի շարք ընկերություններ, որոնք իրականացնում են տարբեր ոլորտների ենթակառուցվածքի կոնցեսիոն կառավարումը՝ կառավարության նման որոշումը կարելի է գնահատել որպես կառավարչի գործունեության համար լրացուցիչ խթան ու ևս մեկ քայլ դեպի կոնցեսիոն գործունեության լիարժեք օրենսդրական կարգավորում: Բացի այդ, այս որոշումը թույլ կտա ուժեղացնել պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը, ինչին ՀԿԵ ՓԲԸ-ն տալիս է հատուկ կարևորություն: Լինելով համազգային տրանսպորտային ընկերություն՝ ՀԿԵ-ն ողջունում է կառավարության նման քայլերը, որոնք ուղղված են նաև Ընկերության գործունեության երաշխիքների ուժեղացմանը: Դա հատուկ ակտուալ է հաշվի առնելով այն փաստը, որ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը հանդիսանում է Հայաստանի համակարգաստեղծ, սոցիալական ուղղվածություն ունեցող ձեռնարկություններից մեկը և երկրի երրորդ խոշորագույն գործատու:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100% դուստր ընկերություն և իրականացնում է «Հայկական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի կոնցեսիոն կառավարումը: Համաձայն 2008 թ. փետրվարի 13-ին Երևանում կնքված պայմանագրի՝ կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի, կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ ևս 10 տարի երկարացման իրավունքով:

9 Февраль 2012 - 10:36 AMT
Правительство Армении официально подтвердило статус ЗАО «ЮКЖД» в качестве концессионера Армянской железной дороги
Правительство Армении официально подтвердило статус ЗАО «ЮКЖД» в качестве концессионера Армянской железной дороги. В эти дни вступает в силу решение правительства Республики Армения, согласно которому соглашения (договора) о передаче инфраструктур по оказанию общественных услуг в управление в целях налогообложения рассматриваются в качестве концессионных договоров. Таким образом, правительственным решением устанавливаются основные критерии и порядок признания договоров о передаче инфраструктуры в управление в качестве концессионных.
К числу инфраструктур, предназначенных для оказания общественных услуг, отнесены, в частности, железная дорога, автостанции, аэропорты, системы водо- и энергоснабжения.
«За ЗАО «ЮКЖД» официально закреплен статус концессионера Армянской железной дороги, и Компания будет пользоваться льготами при уплате НДС и подоходного налога», – говорится в сообщении компании.
ЮКЖД ранее неоднократно заявляла о необходимости законодательного регулирования таких понятий как «концессионная деятельность» и «концессионный договор». Компания уже направила в правительство республики предложения о внесении в Гражданский кодекс республики отдельной главы, посвященной концессионным договорам и регулированию понятия концессии.
Учитывая, что в Армении уже действует ряд компаний, осуществляющих концессионное управление инфраструктурами в различных сферах, подобное решение правительства можно расценивать в качестве дополнительного стимула деятельности концессионеров и как шаг на пути полноценного законодательного регулирования концессионной деятельности.
Помимо этого, правительственное решение позволит усилить государственно-частное партнерство, чему ЗАО «ЮКЖД» придает особую важность. Будучи общенациональной транспортной компанией, ЮКЖД приветствует подобные меры правительства Армении, которые в немалой степени призваны укрепить гарантии деятельности компании. Особенно актуально это ввиду того, что ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» является одним из немногих системообразующих, социально ориентированных предприятий Армении и занимает третье место по численности персонала среди отечественных компаний.
ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” является 100% дочерней компанией ОАО “Российские железные дороги” и осуществляет концессионное управление армянскими железными дорогами. ЗАО “Армянская железная дорога” была передана в концессионное управление ЗАО “ЮКЖД” согласно подписанному 13 февраля 2008 г. Концессионному договору. Срок концессионного управления составляет 30 лет с правом пролонгации еще на 10 лет.