Առատ ձյունը, որն արդեն մի քանի օր է չի դադարում հանրապետության ողջ տարածքում, բերքին չի վնասի, փետրվարի 10-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսին հայատարարել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
«Առատ ձյուն` առատ բերք»,-ասել է նա: Ըստ նրա, առատ ձյունը կլցնի ջրամբարները, ինչը թույլ կտա խուսափել ոռոգման խնդիրներից: Միաժամանակ նախարարն ընդգծել է, որ առաջիկայում ցրտահարության վտանգ չկա, որը կսպառնա բերքին:
Ամփոփելով տարին` Սերգո Կարապետյանը ընդգծել է, որ 2011թ արտադրված գյուղատնտեսական արտադրանքի համախառն ծավալը 825.2 մլրդ դրամ է, ինչը 14.1 տոկոսով ավելի է 2010թ ցուցանիշից: Ինչպես ասել է նախարարը, աճ գրանցվել է ոլորտի բոլո ճյուղերում: «2011-ը որոշիչ էր, քանի որ կարողացանք վերականգնել ոլորտը` կրկնակի անկումից հետո: Իսկ 2012-ը լինելու է զարգացման տարի»,-հայտարարել է նախարարը:
Անդրադառնալով տարվա առաջնային խնդիրներին` նա առանձնացրել է բոլոր ճյուղերում կոոպերատիվների ստեղծումը, գյուղատնտեսական տեխնիկայի բազայի թարմացումը և սննդի` ԵՄ ստանդարտներին համապատասախնեցումը:

Обильный снег, который вот уже несколько дней идет по всей территории республики, не навредит урожаю, заявил 10 февраля на итоговой пресс-конференции в Ереване министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян.
«Обильный снег – обильный урожай», – сказал он. По его словам, обильный снегопад наполнит водохранилища, что позволит в дальнейшем избежать проблем с поливными работами. Одновременно министр подчеркнул, что в ближайшее время нет опасений по поводу возможных заморозков, угрожающих урожаю.
Представляя итоги года, Серго Карапетян отметил, что валовой объем произведенной в сельском хозяйстве в 2011 году продукции составил 825,2 млрд. драмов, что на 14,1% больше показателя 2010 года. Как сообщил глава министерства, рост был зафиксирован по всем сферам отрасли, даже в животноводстве – на 0,1%. «2011 год для нас был решающим, поскольку нам удалось обеспечить восстановление сферы после двухзначного спада, а 2012 год для нас будет годом развития», – добавил он.
Касаясь приоритетов на текущий год, министр выделил создание кооперативов во всех направлениях сельхозсферы, обновление парка сельхозтехники и приведение в соответствие регламентов по обеспечение безопасности продуктов питания с требованиями ЕС.